Aktuality

Číňania opäť provokujú. Ukradli dizajn automobilovej ikony!

Ora Punk Cat

Čínske automobilky prešli dlhú cestu. V prípade automobilov so spaľovacími motormi sa firmy neraz inšpirovali modelmi iných automobiliek. Po tamojších cestách jazdí množstvo modelov, pri ktorých je inšpirácia konkurentmi zjavná na prvý pohľad.

Ora Punk Cat

Zoznam takýchto modelov by bol veľmi dlhý, o čom by vedeli rozprávať nielen vo Volkswagene ale napríklad aj v BMW. S nástupom elektromobilov tento trend čiastočne ustal. Obrovské predajné úspechy a to nielen na domácom trhu, firmám vytvoril priestor na angažovanie špičkových svetových dizajnérov. A výsledok sa dostavil. Čínske elektromobily sú originálne, v mnohom dokonca revolučné. Iste, debatovať možno o tom, čo nevidno. O materiáloch, technológiách, či konštrukčných riešeniach. Na otázku skutočnej kvality čínskych automobilov nám však dajú odpoveď až nasledujúce roky a tisíce najazdených kilometrov.

Ora Punk Cat

Skoro „Chrobák“

Kto si myslel, že zjavná krádež dizajnu je už minulosť, je na omyle. Na domácom autosalóne sa totiž objavil model, ktorý legende Wolfsburgu doslova z oka vypadol. A Volkswagen to podľa očakávania nenechalo chladným. Uvidíme, ako tento prípad nakoniec dopadne. Zostane Ora Punk Cat iba dizajnovým cvičením, alebo sa dostane do sériovej výroby? Informácie naznačujú, že skôr druhá možnosť bude pravdou. Číňania samozrejme môžu namietať, že zatiaľ čo Beetle bol trojdverový, ich auto je päťdverové. A spíšu tiež siahodlhý zoznam detailov, ktoré ich auto odlišujú od legendy. Operovať môžu aj tým, že podobný charakter dizajnu používalo v päťdesiatych rokoch minulého storočia viacero automobilov. Súdny človek však bude krútiť naďalej hlavou.

Ora Punk Cat

Bude aj originál e-Beetle?

Komu sa však za originálnym Volkswagenom cnie, skrátka s najväčšou pravdepodobnosťou nepríde. Volkswagen si totiž dal registrovať ochrannú známku e-Beetle. Retro je v móde a nevyužiť potenciál jednej z najväčších automobilových legiend by bolo hriechom. Zostáva nám preto veriť, že po reinkarnácii kultovej kvetinovej dodávky, Volkswagen vo forme elektromobilu vdýchne nový život aj svojej najväčšej legende.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie