Svetovým autom roka 2021 sa oficiálne stalo prvé elektrické SUV od Volkswagenu

Svetovým autom roka 2021 sa oficiálne stalo elektrické SUV VW ID.4. Elektromobil dokázal najviac osloviť najmä vďaka rozšírenej realite či obrovskému head-up displeju, ale aj svojmu ohľadu na životné prostredie.
Vydané Text: 

Cena Svetové auto roka je jedna z najprestížnejších cien udeľovaných v automobilovom priemysle. Každoročne túto cenu získa auto, ktoré dokázalo najviac osloviť 90 člennú komisiu medzinárodných motoristických novinárov z 24 krajín sveta. Pre tento rok bolo ocenenie udelená prvému elektrickému SUV od značky Volkswagen, modelu ID.4. Na margo akéhosi automobilového Oscara, sa vyjadril aj aktuálny šéf automobilky Volkswagen Ralf Brandstätter: „Teší nás, že náš model ID.4 vyhral anketu Svetové auto roka. Nielen preto, že ide o jedno z najdôležitejších ocenení automobilov na svete, ale najmä preto, že porota dokázala oceniť náš skvelý nápad a skvelý tím. Model, ktorý je určený pre kľúčové trhy ako Európu, Čínu a USA, prináša našu elektrickú ofenzívu do celého sveta.“
Je dobré pripomenúť, že ocenenie Svetové auto roka môže získať jedine také auto, ktoré má ročnú produkciu minimálne 10 000 kusov a predáva sa aspoň na dvoch kontinentoch. Tieto atribúty nové ID.4 bez problémov spĺňa. „Ocenenie Svetové auto roka predstavuje veľký úspech pre celý náš ID. tím. Podarilo sa nám vyvinúť auto, ktoré v najdôležitejšom segmente kompaktných SUV naštartuje zmenu systému e-mobility a zároveň ponúkne aj vynikajúcu každodennú použiteľnosť. S ID.3 a nadchádzajúcimi členmi rodiny ID. vyrábame inovatívnu elektrickú mobilitu na veľkom trhu pre všetkých ľudí.“, hovorí Thomar Ulbrich, člen predstavenstva pre rozvoj značky VW. Volkswagen ID.4 sa nestal najlepšie hodnoteným autom roka len tak. Porota ocenila najmä ohľaduplnosť k životnému prostrediu a taktiež aj viaceré inovatívne riešenia. Jedným z nich je aj obrovský head-up displej, ktorý umožňuje premietať viaceré informácie na čelné sklo. Taktiež výborné hodnotenie dostala aj rozšírená realita, ktorú tento head-up displej ponúka. Netreba však zabudnúť ani na prediktívny tempomat či Travel Assist.
ID.4 okrem iného taktiež položil nové štandardy pre oblasť digitalizácie vozidiel koncernu Volkswagen. Ide predovšetkým o možnosť bezdrôtového aktualizovania systému alebo pridávanie nových funkcií. Volkswagen pritom nezískal ocenenie Svetové auto roka prvýkrát. Za ostatné roky sa mu to podarilo napríklad s Golfom v roku 2009, s Polom v roku 2010, s malým mestským Up! V roku 2012. O rok neskôr si víťazstvo v ankete zopakoval Golf, no a tento rok už zmienené ID.4.
Momentálne študujem 3. stupeň vysokoškolského štúdia FEI STU. Medzi moje najväčšie záľuby patria moderné technológie a svet automobilizmu. Nebojím sa elektromobility, no taktiež nepohrdnem ani vôňou čerstvého benzínu. Svet sa neustále mení a s tým aj autá, ktoré sú čoraz viac komplexnejšie. Práve túto zmenu budem sledovať s vami! Azda ako každý fanúšik motorizmu, si vždy poriadne oddýchnem pri sledovaní Formula 1.

Pokračujte na ďalší príspevok »ODPORÚČAME

Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.
 • MAGAZÍN

  SUCCESS STORY. História modelu Renault Clio

 • Renault Clio je stelesnením umu francúzskych konštruktérov vyrobiť auto, ktoré dokáže osloviť mladých aj starších, ženy aj mužov, a to naprieč dekádami. S príchodom najnovšej generácie si poďme najprv zaspomínať na to, čo znamenalo Clio kedysi.

   Spomínate si na Renault Clio s motorom V6 v strede a pohonom zadných kolies? Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 10/2023