Vedci tvrdia, že šoférovanie je zdraviu prospešná činnosť! Pomáha znižovať riziko viacerých chorôb

Štúdia odhalila, že sedenie za volantom vozidla môže znížiť riziko demencie a poskytnúť starším ľuďom ďalšie zdravotné výhody. **Vedenie vozidla by údajne malo nielen podporiť kognitívne funkcie a znížiť riziko ďalších problémov ako je napríklad demencia,** ale niektorí dokonca hovoria aj o spomalení procesu starnutia. Výskum odhalil, že akonáhle starší dospelí prestanú viesť vozidlo alebo… Prečítať celé
Vydané , zverejnil

Štúdia odhalila, že sedenie za volantom vozidla môže znížiť riziko demencie a poskytnúť starším ľuďom ďalšie zdravotné výhody. **Vedenie vozidla by údajne malo nielen podporiť kognitívne funkcie a znížiť riziko ďalších problémov ako je napríklad demencia,** ale niektorí dokonca hovoria aj o spomalení procesu starnutia. Výskum odhalil, že akonáhle starší dospelí prestanú viesť vozidlo alebo sú nútení vzdať sa vodičského preukazu, stav duševného a fyzického zdravia má tendenciu poklesnúť.

Samozrejme, mnohé problémy súvisia s psychikou človeka a podobná strata nezávislosti môže často viesť k pocitom depresie. Predchádzajúce štúdie podporujú tvrdenie, že rozlúčenie sa s vedením vozidla môže preukázateľne navodiť depresívne príznaky. Profesor Dr Guohua Li z Kolumbijskej univerzity v New Yorku uviedol: *„Pre mnohých starších dospelých **je vedenie vozidla súčasťou ich každodenného života a je silným indikátorom sebakontroly, osobnej slobody a nezávislosti od okolia.** Žiaľ, jedného dňa bude takmer nevyhnutné čeliť rozhodnutiu prestať šoférovať z dôvodu vysokého veku, pretože kognitívne a fyzické funkcie už jednoducho nebudú na akceptovateľnej úrovni.“*

V takom prípade je dôležité uvedomiť si možné nepriaznivé dôsledky, ktoré môže so sebou prinášať strata pôžitku zo šoférovania. Odborníci preto odporúčajú vypracovať si individuálne plány na udržanie mobility a sociálnych funkcií. Aj keď v súčasnosti neexistuje nijaká horná veková hranica pre vedenie vozidla, čoho dôkazom môže byť napríklad britská panovníčka, a preto ak nemáte zdravotné ťažkosti, ktoré by ovplyvňovali vaše vedenie vozidla, môžete naďalej pokračovať v tejto zdraviu prospešnej činnosti.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »