Aktuality

DOPLNENÉ: Autoškoly počas lockdownu - ako fungujú, kde sú povolené a kde stále nie? Čo 12-mesačná lehota na dokončenie?

Toyota chce vyrobiť „blbovzdornú“ manuálnu prevodovku, uplatnenie by našla v autoškolách.

Od piatka 12. februára môžu autoškoly pokračovať s praktickou a prezenčnou výučbou, ale iba v niektorých okresoch.

Od 19. decembra 2020 sa žiaci autoškôl mohli vyučovať iba dištančne. Po zavedení Covid automatu sa však pravidlá menia na základe stupňa ohrozenia v jednotlivých okresoch. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal tiež vydal usmernenia pre autoškoly, kotré upresňujú, za akých podmienok môže výučba pokračovať.

Praktická výučba zahŕňajúca jazdy môže pokračovať vo všetkých okresoch okrem čiernych. Podmienkou je negatívny PCR alebo antigénový test inštruktora aj žiaka, ktorý nie je starší ako 7 dní. Samozrejmosťou je dezinfekcia vozidla po každom žiakovi.

Vyskúšajte sa zadarmo, bez registrácie a bez reklamy: TESTY AUTOŠKOLY od AUTOVINY.SK

,,Asi sa všetci zhodneme, že šoférovať sa človek nenaučí bez praktického tréningu. Preto sme s našou rezortnou hygieničkou pripravili podmienky výučby v autoškolách tak, aby kurzy mohli pokračovať a zároveň sme chránili účastníkov výučby. Chcem zdôrazniť, že všetky opatrenia sú odkonzultované a schválené Úradom verejného zdravotníctva a prosím, aby ich všetci striktne dodržiavali, nech sa nemusí celá praktická výučba plošne opäť zastaviť,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Teoretická výučba nie je možná iba v čiernych okresoch, kde bude aj naďalej prebiehať iba dištančne, V ostatných okresoch je obmedzená kapacita kurzu na 30, 40 alebo 50 % podľa stupňa ohrozenia. Okrem 1. a 2. stupňa ostražitosti sa bude od účastníkov kurzu vyžadovať aj negatívny PCR alebo anitgénový test nie starší ako 7 dní.

Skúšky z odbornej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla po ukončenom výcviku v autoškole môžu prebiehať v okresoch s 1. až 3. stupňom varovania s kapacitou max. 6 účastníkov v učebni a vo vozidle môže byť prítomný iba jeden účastník kurzu, jeden inštruktor autoškoly a jeden skúšobný komisár za dodržiavania hygienických opatrení a s negatívnym testom.

Mnohých študentov autoškoly trápi tiež dĺžka trvania kurzu, ktorá by nemala presiahnuť 12 mesiacov od prihlásenia. Ak účastník kurzu nestihne zložiť skúšky do 12 mesiacov od prihlásenia sa na kurz kvôli prebiehajúcej pandémii, jeho kurz sa predĺži o dobu, ktorá uplynie od začiatku platnosti obmedzujúcich opatrení až po ich ukončenie.

Okrem Covid automatu pre autoškoly vydalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR automaty aj pre ďalšie kurzy - inštruktorov autoškôl, základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku vodičov (KKV), skúšky na získanie odbornej spôsobilosti vedúceho dopravy a prevádzkovateľa cestnej dopravy, vodiča profesionála KKV(OS) a školenia a skúšky vodičov a bezpečnostných poradcov (ADR).

Celé znenie usmernenia ministerstva a Covid automat školení a skúšok v oblasti cestnej dopravy si môžete prečítať tu: Usmernenie ministra dopravy a výstavby Slovenskej republiky – COVID automat školení a skúšok v oblasti cestnej dopravy

Aktualizácia príspevku 23.2.2021

MDV SR od zajtra pozastavuje Covid automat pre autoškoly. Stane sa tak na základe odporúčania rezortného hygienika. Kurzy budú môcť po novom opäť pokračovať iba dištančne. Dôvodom je nezlepšujúci sa vývoj epidémie na celom Slovensku.

Po týždni, keď mohli autoškoly vďaka Covid automatu rezortu dopravy vyučovať aj praktickú časť kurzov v okresoch, ktoré sa nenachádzali v čiernom stupni, sa na celom území vraciame do stavu pred 12. februárom. Od zajtra, 24. februára 2021 je povolená iba dištančná výučba teórie. ,,Tento krok nás mrzí, no musíme rešpektovať odporúčanie hygienikov a aj zhoršujúcu sa epidemickú situáciu. Počty nakazených sú stále mimoriadne vysoké, v tejto situácii musíme myslieť na všeobecnú ochranu zdravia. Viem, že autoškoly pristupovali v uplynulom týždni k praktickej výučbe zodpovedne, riziko nákazy je ale podľa odborníkov jednoducho privysoké,“ uviedol minister dopravy a výstavby Andrej Doležal.

Naďalej platí, že ak účastník vodičského kurzu nestihne zložiť skúšky v zákonnej lehote 12 mesiacov od prihlásenia sa do vodičského kurzu pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu, jeho kurz sa predĺži o dobu, ktorá uplynie od začiatku platnosti obmedzujúcich opatrení až po ich ukončenie.

Okrem Covid automatu pre autoškoly vydalo MDV SR automaty aj pre ďalšie kurzy - inštruktorov autoškôl, základnej kvalifikácie a pravidelného výcviku vodičov (KKV), skúšky na získanie odbornej spôsobilosti vedúceho dopravy a prevádzkovateľa cestnej dopravy, vodiča profesionála KKV(OS) a školenia a skúšky vodičov a bezpečnostných poradcov (ADR). Tieto Covid automaty zostávajú v účinnosti. Hneď, ako sa situácia zlepší a hygienici to povolia, MDV SR spustí Covid automat pre autoškoly.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

VW Golf R (auto motor a šport č. 10/2022)
Testy

To sú tlaky! Test VW Golf R

Vrcholná verzia Golfu chce byť auto, ktoré dokáže všetko. Voziť vás každý deň do práce v lete aj v zime, zabaviť vás na okreske, naháňať autá na okruhu a dokonca aj driftovať. Dokáže to všetko?