Aký je rozdiel medzi jednou a dvojitou plnou čiarou?

Poradňa Autoviny.sk – Odpovedáme na otázky čitateľov. Máte problém týkajúci sa dopravných predpisov? Napíšte na striz@motormedia.sk
Vydané Text: 
* **Dovoľujeme si vás upozorniť, že tento príspevok už môže byť neaktuálny, nakoľko sa od 4/2020 uplatňuje Vyhláška č. 30/2020, ktorá nahradila dovtedy platný Zákon č. 9/2009**. * Používanie vodorovného dopravného značenia Pozdĺžna súvislá čiara (č. V1a) je cestách kľúčové. Azda každý motorista vie, že kde je takáto takzvaná *plná čiara*, nesmie predchádzať iné vozidlo a ani nesmie odbočovať do križovatky, ak by musel po tejto plnej čiare prejsť. Motoristi si však nie sú istí, či sa vôbec môžu takejto plnej čiary vôbec dotkúť kolesom alebo cez ňu prejsť, keď obchádzajú prekážku. Ich obavy nie sú oprávnené, pretože [Vyhláška č. 9/2009 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/9/), definuje takéto značenie nasledovne: Značka Pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1a) sa používa na oddelenie jazdných pruhov s protismernou premávkou a na oddelenie radiacich pruhov pred križovatkou. Vodič musí ísť vpravo od tejto značky. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie alebo odbočovanie na miesto mimo cesty alebo na poľnú cestu, lesnú cestu, cestičku pre cyklistov alebo na vchádzanie na cestu, pričom nesmú byť ohrození ostatní účastníci cestnej premávky. To znamená, že ak motorista jazdí po smerovo rozdelenej ceste, pričom je medzi pruhmi nakreslená tzv. *plná čiara*, nesmie cez ňu prejsť pri predbiehaní. Môže ale cez ňu prejsť pri obchádzaní prekážky a tiež vtedy, keď je naľavo od neho za protismerným pruhom vjazd na lesnú a poľnú cestu či na parkovisko (to môže byť považované za *miesto nachádzajúce sa mimo cesty*, ako sme avizovali [v samostatnom článku o parkoviskách](https://www.autoviny.sk/novinky/121988/ako-spravne-jazdit-na-parkovisku-prednost-sprava-a-dalsie-caste-otazky-o-parkoviskach)) ### Dvojitá plná čiara je „prísnejšia“ Situácia sa mení, ak sú tieto plné čiary nakreslené na ceste dve vedľa seba. Takéto vodorovné dopravné značenie zákon definuje nasledovne: Značka Dvojitá pozdĺžna súvislá čiara (č. V 1b) sa používa na oddelenie protismernej premávky dvomi alebo viacerými jazdnými pruhmi. Značku je zakázané prechádzať alebo nákladom presahovať, ak to nie je potrebné na obchádzanie. To znamená, že keď je na smerovo rozdelenej ceste tzv. *dvojitá plná čiara*, motorista cez ňu môže prejsť len pri obchádzaní prekážky, určite však nie pri predchádzaní a ani pri vjazde na parkovisko či poľnú/lesnú cestu, ako to bolo možné v prípade jednej pozdĺžnej súvislej čiary.

Za reflexnú vestu nesprávnej farby môžete dostať pokutu

ZAUJALO NÁS V ROKU 2020 - Občas sa vyskytujú správy o tom, že v aute musíte mať reflexnú vestu, lebo je súčasťou povinnej výbavy, ale nie je to pravda. Zákon jednoznačne uvádza, za čo ju môžete vymeniť a tiež to, aké musí mať farebné vyhotovenia.

Inzercia

Inzercia
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk
ODPORÚČANÉ


Test motocykla

Ako pierko / Yamaha RayZR

 • Ak hľadáte malé, ľahké a obratné premiestňovadlo do mesta, prichádza Yamaha s niečím, čo vás môže zaujať. Navyše nestojí veľa peňazí a o jeho spoľahlivosti vôbec netreba pochybovať.

    
 • Servis

  Nevydržali ani 100 000 km: Desať najhorších áut v teste odolnosti

 • Uvažujete nad kúpou nového auta a jeho dlhodobá spoľahlivosť je pre vás kľúčová? Potom by ste mali poznať výsledky nemeckých testov dlhodobej odolnosti áut. Nedopadli dobre ani pre nemecké značky.

   Dlhodobým testom odolnosti prešlo viac ako 100 áut. 
 • Predstavenie

  Viac dynamiky / Lexus UX 300h

 • Keď je niečo dobré, už sa toho nechytajte. Alebo to ešte vylepšite! Lexus sa pri svojom mimoriadne úspešnom modeli UX vybral tou druhou cestou. Obľúbený luxusný crossover je teraz ešte dynamickejší. Privítajte vylepšenú verziu UX 300h.

    
 • Rozhovor

  Prvoradá je spokojnosť našich zákazníkov, hovorí Erika Tanečková z TANEX TRNAVA, ktorý predáva aj SsangYong

 • Spoločnosť Tanex s. r. o. je tu s nami už vyše 30 rokov. Začala predajom ojazdených automobilov a časom sa vypracovala na obľúbeného predajcu a poskytovateľa širokého spektra služieb motoristom. Nedávno pribudla pod jej krídla aj značka SsangYong. To je skvelý námet na rozhovor s konateľkou spoločnosti, Erikou Tanečkovou.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Auto pre život / Test Nissan Townstar Combi

 • Máte radi spontánnosť, žijete naplno a vychutnávate si, čo deň prinesie? Nissan Townstar je auto, ktoré vás pri tom rado bude sprevádzať.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024 
 • Športový crossover

  Predstavujeme CUPRA Formentor: Rodí sa ikona

 • Model Formentor vznikol ako prvý vlastný model značky Cupra. Pri prvom predstavení vyvolal rozruch a vzbudil veľký záujem, čím pomohol, že sa nová značka naplno presadila. Odvtedy sa Cupra zapísala do povedomia a Formentor si získal mnoho priaznivcov.

   Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 6/2024