Aktuality

Pokuta za trúbenie: Z obete páchateľ priestupku. Klaksón nemôžete použiť hocikedy, situácie definuje zákon

Každý z nás sa z času na čas na cestách dostane do situácie, keď nás ohrozí iný vodič prehliadnutím svojej povinnosti dať prednosť v jazde alebo iným nebezpečným manévrom. Obyčajne reagujeme tak, že na volante stlačíme klaksón a buď druhého vodiča upozorníme, že robí chybu, prípadne ho tak dodatočne potrestáme za to, čo spravil.

Takéto trestanie za volantom vytrubovaním je ale protizákonné. Zákon o cestnej premávke č. 8/2009 veľmi jednoznačne stanovuje situácie, kedy môžete ako vodič vozidla (teda auta, nákladného vozidla aj motorky) použiť klaksón, teda ľudovo „trúbenie“, konkrétne v paragrafe 31.

Znenie zákona:

§ 31 Výstražné znamenie

  1. Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
  2. Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.
  3. Ak je nevyhnutné upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na hroziace nebezpečenstvo, najmä v prípadoch, keď je potrebné náhle znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo, vodič dáva svetelné výstražné znamenie zapnutím výstražnej funkcie smerových svietidiel. Funkciu výstražných smerových svietidiel možno v iných prípadoch použiť len za podmienok podľa odseku 1.
  4. Výstražné znamenie sa smie použiť len v nevyhnutne potrebnom čase.

Vysvetlenie

Zákon o cestnej premávke uvádza, že trúbiť môžete len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva. Ak ste mimo obce, môžete to spraviť aj v prípade, že niekoho predbiehate, aby o vás určite vedel. Má to význam najmä vtedy, keď predbiehate ako tento vodič dva kamióny. Pri predbiehaní platí aj to, že v obci môžete takzvane blikať svetlami, aby ste upozornili vodiča predbiehaného vozidla na svoj manéver.

Pojem „odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva“ je pritom kľúčový. Znamená, že trúbiť môžete na „nevyhnutne potrebný čas“, ak inývodič evidentne nedbá na to, že máte prednosť v jazde alebo sa pripravuje na nebezpečný výjazd. Takouto situáciou môže byť napríklad aj cúvanie niekde na parkovisku, keď vaše auto cúvajúci vodič nevidí a vy ho takto upozorníte na svoju prítomnosť.

Zákon teda neuvádza, že môžete niekoho vytrúbiť po tom, čo spravil chybu za volantom alebo vás ohrozil. Takisto neuvádza, že môžete dávať ostatným vodičom blikaním diaľkovými svetlami na známosť, že sa v ich trase nachádza policajná hliadka merajúca rýchlosť.

Pripomíname, že podľa § 47 ods.(2) rovnakého zákona je Vodič autobusu prepravujúceho deti alebo osoby so zdravotným postihnutím povinný počas ich nastupovania a vystupovania použiť osobitné zariadenie umožňujúce výstražnú funkciu smerových svietidiel a tiež pripomíname, že pre vodičov jazdiacich vozidlá so zvláštnymi výstražnými zvukovými znameniami alebo svetlami platia odlišné pravidlá.

Ďalej na Slovensku existujú zóny, v ktorých je potrebné dodržiavať určité pravidlá súvisiace s hlukom, napríklad dopravná značka B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení zakazuje používanie klaksónu, teda ľudovo povedané trúbenia:

B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení a B32b: Koniec zákazu zvukových výstražných zariadení
B32a: Zákaz zvukových výstražných zariadení a B32b: Koniec zákazu zvukových výstražných zariadení

Takže, keď budete nabudúce v pokušení niekoho takzvane vytrúbiť za niečo, čo sa už stalo, najprv sa dobre pozrite, či pri vás nie je policajná hliadka. Iste, ona by mala riešiť predovšetkým toho vodiča, ktorý sa dopustil chyby a ohrozenia ostatných účastníkov cestnej premávky, no nikdy neviete, akého policajta stretnete. Faktom je, že sa trúbením „po funuse“ dopúšťate priestupku.

Erik Stríž - auto motor a šport, Autoviny.sk
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor magazínu Autoviny.sk a časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Test Karavan Etrusco A 7300 DB: Lyžovačka ide aj inak! (foto: Juraj Hrivnák)
Testy

Karavan Etrusco A 7300 DB: Lyžovačka ide aj inak!

Ponuka na požičanie karavanu sa u nás hneď spojila s otázkou, kam vyraziť. Na vínnu cestu? Za pamiatkami? Rozuzlenie však prišlo rýchlo. Čo tak za lyžovačkou? Veď situácia s hotelmi je veľmi neistá a karavan, ktorý poskytuje kompletné ubytovanie aj s varením, môže byť vhodným riešením!