Autoviny.sk

Trnavská automobilka vo veľkých problémoch!

PSA Trnava

Vedenie trnavskej Groupe PSA Slovakia sa s odbormi nevie dohodnúť na raste miezd. Od zaslania prvého návrhu absolvovali obe strany sedem kôl kolektívneho vyjednávania, no k dohode stále nedošlo. Ako informuje portál trnavský hlas, bol vyhlásený spor v kolektívnom vyjednávaní a proces vyjednávania bude pokračovať za účasti sprostredkovateľa, ktorého urči Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

K sporu sa vyjadril zástupca generálneho riaditeľa a riaditeľ výroby Martin Dzama: „Musím žiaľ skonštatovať, že požiadavky odborov sú v rozpore s realitou, v ktorej sa nachádza automobilový priemysel a ekonomika aj v dôsledku krízy COVID. Aktuálne máme dostatok objednávok, ale už teraz musíme myslieť na budúcnosť, plniť víziu a konkrétne kroky vedúce k zvýšeniu konkurencieschopnosti. Pohľad odborov neberie do úvahy nutnosť zvyšovania našej konkurencieschopnosti.“

Odborári naopak považujú svoje požiadavky za primerané. Podľa ich predsedu Milana Minárecha chceli zachovať v platnosti všetky výhody, ktoré sú obsiahnuté v aktuálne platnej kolektívnej zmluve a okrem toho zvýšiť základné mzdy zamestnancov o 70 eur, zaviesť plnohodnotný 14. plat a vernostnú odmenu pre zamestnancov pracujúcich v závode 20 rokov.

Kolektívna dohoda s platnosťou na roky 2019-2020 bola v Groupe PSA Slovakia podpísaná ešte v decembri 2018. Automobilka zamestnáva do 4 500 pracovníkov. Vrátane dodávateľov generuje na Slovensku takmer 20 000 pracovných postov.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie