Štát bude vyberať pokuty výrazne rýchlejšie, nový zákon je už v platnosti

Novela zákona platná od 21. júla 2020 skrátila lehotu na uloženie pokuty za nepoužitie diaľničnej známky na 60 dní.
Vydané , zverejnil

Často sa stáva, že vodič zabudne na kúpu diaľničnej známky a prejde po spoplatnenom úseku diaľnice. Pokuta za tento priestupok mu mohla prísť poštou aj dva alebo tri roky po spáchaní priestupku, čo mnohých vodičov nahnevalo a boli právom rozhorčení.

V prípade jazdy po spoplatnenom úseku diaľnice bez platnej diaľničnej známky hrozí vodičovi pokuta 150 až 500 eur. Od 21. júla tohto roka musí byť takáto pokuta vydaná do 60 dní odo dňa porušenia povinnosti.

### Čo robiť v prípade nesprávne uvedeného EČV?
Pokutu však môže dostať aj vodič, ktorý pri kúpe známky urobil chybu v EČV a nesprávne uviedol niektorý zo znakov. Ak si vodič kupuje elektronickú známku napríklad na čerpacej stanici a po zaplatení zistí, že urobil chybu v EČV, **môže do 15 minút požiadať obsluhu, aby chybu v systéme napravila**.

Inzercia

Advertisement

V prípade, že ubehlo 15 minút, je možné požiadať v deň kúpy o opravu písomne alebo elektronicky na webstránke eznamka.sk.

Ak si vodič všimne preklep až po doručení pokuty do jeho schránky, bude musieť dokázať, že sa na fotografii s pokutou nachádza jeho vozidlo a že ide o jeho EČV aj keď s chybou. Ak prejde týmto byrokratickým procesom úspešne, pokutu nebude musieť uhradiť.

**VIDEOTESTY AMŠ**

### V prvom polroku sa predali takmer 2 milióny diaľničných známok
Podľa hovorkyňe Národnej diaľničnej spoločnosti Evy Žgravčákovej sa v prvom polroku 2020 predalo celkovo 1,9 milióna diaľničných známok. Príjmy z nich dosiahli 52,5 milióna eur bez DPH.

V ponuke je diaľničná známka na 10 dní, mesačná, 365-dňová a ročná. Uhradiť sa dajú na portáli eznamka.sk, prostredníctvom mobilnej aplikácie eznamka, cez samoobslužné zariadenie alebo na čerpacích staniciach.

V prvom polroku sa najlepšie predávala 10-dňová známka za 10 eur, z ktorej sa predalo viac ako 677-tisíc kusov. Iba o pár kusov menej, 675,5-tisíc sa predalo ročných známok. Novinkou od 1. januára 2020 je 365-dňová známka, ktorej sa predalo takmer 410-tisíc a na poslednom mieste je 30-dňová známka so 139-tisíc predanými kusmi.

Inzercia

### Predaj sa zlepšil najmä u vodičov zo Slovenska
Ako sa dalo v tejto situácii očakávať, predaj sa zvýšil najmä u vodičov so slovenskými značkami, a to o 2,57 %, pričom príjmy z predaja vzrástli o 38,45 %.

Naše diaľnice boli okrem Slovákov najviac využívané vodičmi z Česka, Poľska, Nemecka, Rakúska, Maďarska a Ukrajiny. Najčastejšie si motoristi kupujú diaľničné známky na predajných miestach – na čerpacích staniciach.

Inzercia

Advertisement

ŠTATISTIKA: Slováci jazdia na starých autách, Európskej únii sa to nepáči. Priemerný vek vozidla presahuje 13,9 roka.

**Zverejnená štatistika Európskej asociácie výrobcov automobilov ukazuje zaujímavé čísla týkajúce sa veku vozidiel v jednotlivých krajinách únie.** Graf bol pritom zostavený na základe údajov o registrovaných vozidlách ešte z roku 2018. Ako asi mnohí predpokladajú, vek vozidiel priamo súvisí s životnou úrovňou a ekonomickou silou obyvateľov, rozdiely medzi jednotlivými krajinami sú však markantné. Suverénne najmladšie... Prečítať celé


Pokračujte na ďalší príspevok »KIA Blog

Kia posilňuje dizajnový tím vymenovaním Johna Buckinghama ako vedúceho skupiny Kia Next Design Group

  • Buckingham, ktorý sa svojej novej role ujal 1. júna, má viac ako 18 rokov skúseností s navrhovaním luxusných a čisto elektrických vozidiel.  Po vymenovaní viceprezidenta Teck Koun Kima za vedúceho skupiny Kia Next Design Group v januári tohto roka, Kia naďalej posilňuje svoj dizajnový tím.  Dizajnová filozofia spoločnosti Kia „zjednotenie protikladov“ stanovuje odvážnu ambíciu byť lídrom v budúcej mobilite a definuje progresívny prístup.