Aktuality

Automobilky na celom svete prichádzajú v dôsledku koronavírusu o miliardy

PDI, Predpredajný servis nového auta

Podľa najnovších odhadov, ak zostanú automobilové závody v Európe a Amerike zatvorené do konca apríla, ich celková strata by mohla presiahnuť 100 miliárd dolárov.

Európa je na tom ešte o čosi horšie ako Amerika, keďže jej predaj dosahuje 2,6 milióna automobilov, čím by sa straty mohli vyšplhať na 66 miliárd eur. Za každý týždeň, kedy sú európske továrne zatvorené, prichádzajú o ďalších 8 miliárd eur.

Spojené štáty s výrobou 2 miliónov vozidiel by tak celkovo prišli o 52 miliárd dolárov. Zatvorenie amerických tovární zvyšuje stratu každý týždeň o 7,5 miliardy dolárov.

Doteraz sa koronavírus dotkol približne 1,1 milióna zamestnancov v Európe a vyrobených bolo o 1,23 milióna menej áut. Pokles predaja je najdramatickejší v najviac zasiahnutých krajinách južnej Európy. V Taliansku sa v marci predalo o 86% menej áut ako vo februári, vo Francúzsku predaj v porovnaní s februárom klesol o 72% a v Španielsku o 69%.

Švédsko ako jedna z dvoch krajín, ktoré nezavreli svoje hranice a neobmedzili výrobu, zaznamenalo pokles iba o 8,1%.

Pri prepuknutí pandémie v Európe a Spojených štátoch boli počiatočné vyhliadky na znovuobnovenie výroby celkom optimistické. Najprv sa hovorilo o spustení výroby koncom marca alebo začiatkom apríla. Dnešné predpovede už hovoria o najskoršom možnom obnovení výroby v máji, aj to iba postupne a v obmedzenom režime.

K presnému dátumu obnovy výroby sa nevyjadrujú ani giganty ako Nissan, Ford a General Motors, ktoré odkladajú spustenie výroby na neurčito.

Európsky automobilový koncern Volkswagen Group minulý týždeň opätovne predĺžil prerušenie výroby do 19. apríla. Automobilka Škoda Auto tiež predĺžila odstávku výroby vo všetkých troch českých závodoch, a to najmenej do 14. apríla.

Ekonomická kríza súvisiaca s pandémiou postihla nielen výrobcov áut, ale aj ich potenciálnych zákazníkov, u ktorých prirodzené klesá záujem o kúpu áut. Predaje nových áut v západnej Európe sa podľa zverejnených údajov za marec znížil približne o 66 percent. V Spojených štátoch predajnosť za marec dosiahla najnižšie čísla za posledných 10 rokov.

Európske automobilky prosia Európsku Úniu o uvoľnenie prípadných pokút za nedodržanie emisných plánov v nasledujúcich rokoch. Neustále sprísňovanie emisných noriem by ich stálo miliardy eur, ktoré v súčasnej kríze nemajú ako zaplatiť.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie