Aktuality

BMW bude ako prvá automobilka používať Apple CarKey

Automobilka BMW sa tak stane prvým výrobcom áut, ktorý zavedenie do svojich vozidiel používanie Apple CarKey. V súčasnosti technologická spoločnosť Apple pripravuje beta verziu aktualizácie softvéru iOS 14.

Apple CarKey sa prvýkrát objavil v beta verzii v rámci aktualizácie operačného systému iOS 13.4, ktorý bol uvoľnený vo februári tohto roka. Táto funkcia funguje iba vo vozidlách vybavených NFC (near-field communication). Používateľ si môže vybrať, či si bude systém pred odomknutím vyžadovať identifikáciu tváre (FaceID) alebo heslo.

iPhone alebo Apple Watch budú s automobilom spojené cez funkciu Apple’s Wallet a potrebné bude nainštalovať si výrobcom schválenú aplikáciu. Keď už raz zariadenie získa NFC kľúč od auta, používateľ môže zdieľať tento kľúč s kamarátmi a členmi rodiny, čím im umožní prístup k vozidlu.

Systém obsahuje tri úrovne prístupu pre priateľov a členov rodiny. Nachádza sa v ňom tiež súkromné nastavenie, ktoré umožňuje prístup do batožinového priestoru auta, stredné nastavenie, pomocou ktorého sa dostanete do interiéru auta a neobmedzené nastavenie , ktoré umožňuje akéjkoľvek overenej osobe vstúpiť do auta a šoférovať ho.

Dostupná je už aj mobilná aplikácia výrobcu, pomocou ktorej majiteľ auta môže odomknúť a ovládať funkcie auta, ako klimatizáciu a nabíjanie. Avšak Apple systém by chcel presunúť celkové ovládanie auta do Apple CarKey softvéru a teoreticky by mohol byť použitý aj na odomykanie viacerých vozidiel.

Na ďalšie detaily si budeme musieť počkať až do oficiálneho predstavenia iOS 14, kde budú predstavené aj bezpečnostné opatrenia, ktoré sú stále veľkým otáznikom. Mnohí odborníci ale aj bežní ľudia totiž bezkľúčovým systémom vyčítajú práve ich nachýlnosť na krádeže áut, ktoré tento systém majú.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie