Posledná šanca pre Fiat Tipo! Zachránia ho nové motory a technika?

Talianska automobilka Fiat na tom v súčasnosti nie je najlepšie a chytá sa topiacej slamky. Skôr než vývoj úplne nových modelov, môžeme očakávať detailné modernizácie tých zavedených. **Hĺbkového faceliftu sa tak koncom tohto roka dočká aj rodina Fiatov s názvom Tipo, ktorá má na Slovensku pre výrobcu významné miesto** najmä z pozície predajných čísel. Značka… Prečítať celé
Vydané , zverejnil

Talianska automobilka Fiat na tom v súčasnosti nie je najlepšie a chytá sa topiacej slamky. Skôr než vývoj úplne nových modelov, môžeme očakávať detailné modernizácie tých zavedených. **Hĺbkového faceliftu sa tak koncom tohto roka dočká aj rodina Fiatov s názvom Tipo, ktorá má na Slovensku pre výrobcu významné miesto** najmä z pozície predajných čísel. Značka tiež plánuje ponechať Tipo vo výrobe dlhšie než pôvodne plánovala a výroba by mala prebiehať minimálne do roku 2024. Zaujímavosťou tiež je, že k súčasným karosárskym verziám pribudne aj crossover vytvorený z hatchbacku.

Významné zmeny sa dotknú najmä troch oblastí, konkrétne exteriérového a interiérového dizajnu, technologickej výbavy a motorizácií. **Pod kapotou už viac nenájdeme archaické atmosférické agregáty radu Fire, ale pribudnú malé prepĺňané trojvalcové a štvorvalcové jednotky FireFly** o objeme 1.0 a 1.3 litra v rôznych výkonových verziách. Spomínané motorizácie sa v súčasnosti montujú už do modelu Fiat 500X. Silnou stránkou týchto motorov by podľa automobilky mala byť výdrž a spoľahlivosť, pri testovaní podstúpi turbodúchadlo viac ako 75 000 hodín testovania a samotné prototypy najazdia cez päť miliónov kilometrov.

**V rámci znižovania emisných noriem by sme mohli pod kapotou nájsť aj hybridnú technológiu v podobe motorgenerátora napájaného samostatnou 48-voltovou sieťou.** Legislatíve sa prispôsobia tiež asistenčné systémy ako napríklad vylepšené autonómne núdzové brzdenie s rozpoznávaním okolia, inteligentný obmedzovač rýchlosti, čítanie niektorých dopravných značiek alebo monitorovanie mŕtvych uhlov. Modernejší infotainment nájde svoje miesto v interiéri s kvalitnejšou palubnou doskou.

Nové Tipo sa predstaví ešte koncom tohto roka, do predaja príde začiatkom roka 2021.

Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!


Pokračujte na ďalší príspevok »