Advertisement

Advertisement

Príde extrémna Toyota Supra GRMN ešte tento rok?

Toyota sype športové autá doslova ako z rukáva. Vlani predstavila novú GT Supra, v tomto roku zaraďuje do ponuky jej dvojlitrovú verziu a nový hot-hatch GR Yaris. Podľa japonských médií onedlho zoznam rozšíri o ďalšiu verziu vlajkového kupé – Supra GRMN. S väčším výkonom, nižšou hmotnosťou, svalnatejšou karosériou a zadným krídlom. A to možno už tento rok.
Vydané  Text: 


Advertisement
Informáciu priniesol japonský portál Best Car Web. Podľa neho bude mať Supra GRMN výkon okolo 400 koní. V súčasnosti má auto v najvýkonnejšej verzii so šesťvalcovým preplňovaným motorom 3.0 oficiálne výkon 340 koní a 500 Nm. Vylepšenie šesťvalcového motora na 400 koní by nemalo byť nereálnou výzvou – tuneri už z tohto motora dostali aj výkon 1000 koní. So zvýšením výkonu si zoberie tím Gazoo Racing celkom iste do parády aj zavesenie kolies. ### Ešte športovejší dizajn Nová Supra vo verzii GRMN určite zmení aj vzhľad. Karoséria japonského kupé už teraz vzbudzuje pozornosť svalnatým dizajnom, vo výkonnejšej verzii zrejme bude vyzerať agresívnejšie. Podľa vzoru predchádzajúcej Supry sa na zadnej časti pravdepodobne objaví mohutné krídlo. Ako vyzerá po podobnej úprave súčasná GR Supra, to sme videli v novembri na americkom autosalóne SEMA. Medzi modelmi sa vynímala GR Supra 3000GT, vytvorená na pamiatku špeciálnej verzie predchádzajúcej generácie modelu. Podľa portálu možno od nového modelu reálne očakávať nižšiu hmotnosť a využitie uhlíkových vlákien či iných kompozitných materiálov. Celok pravdepodobne doplnia širšie disky s novým tvarom ramien. Dátum debutu Toyoty Supra GRMN nie je známy, ale japonské médiá predpovedajú koniec roka. ### Rodina GR rastie Toyota Supra GRMN nebude prvým modelom s týmto označením. Slová Gazoo Racing tuned by the Meister of the Nürburgring boli ukryté už v názve iného modelu, ktorý sa do Európy dostal v roku 2017 – limitovaného hot-hatchu Yaris GRMN. Inžinieri športovej divízie Toyoty sa vtedy pohrali s obyčajným Yarisom – dostal športové zavesenie kolies, lepšie brzdy, motor s kompresorom a výkonom 212 koní a veľký centrálny výfuk. Rodina modelov s logom Gazoo Racing neustále rastie. Od minulého roku vytvára športová divízia Toyoty svoje vlastné modely, ktorých názvy sa začínajú písmenami GR. Prvým bola nová GR Supra a ešte tento rok sa dostane na trh GR Yaris – celkom nový, extrémny hot-hatch, ktorého motor bude mať výkon viac ako 260 koní a pohon 4×4. Z neoficiálnych zdrojov je známe, že skratku GR v názve dostane aj nová generácia modelu GT86. Pod značkou GR Sport vytvára Toyota aj športové verzie bežných modelov – napríklad Corollu a Yaris.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.