Pozor na zmeny zákonov v Poľsku: nový postup policajnej kontroly, zipsovanie a ďalšie novinky

Mnoho Slovákov sa v predvianočnom období vyberie na nákupy do lacnejšieho Poľska. Aby ste však skutočne ušetrili, dajte si pozor aj na zmeny na cestách, ktoré by vašu cestu značne predražili.
Vydané Text: 

Slováci zo severných regiónov sa v tomto období často rozhodnú pre nákupy v susednom Poľsku s cieľom ušetriť alebo zažiť vianočnú atmosféru. Rovnako ako u nás dochádza k neustálym zmenám v pravidlách cestnej premávky, pozor by ste si mali dávať aj na cestné kontroly v Poľsku. Podľa nových poľských pravidiel, ak vás zastaví policajt a žiada vás o predloženie dokladov, **doklady musíte vytiahnuť pomaly, odovzdať ich policajtovi a dať si ruky na volant**. Ak tak neurobíte a začnete vyťahovať či hľadať doklady príliš rýchlo, môže si ich policajt vybrať sám. Cieľom tohto opatrenia je **zvýšenie bezpečnosti policajtov** a predchádzanie zbytočným hádkam. V prípade nedodržania pokynov hrozí vodičovi pokuta vo výške 500 zlotých, čo predstavuje v prepočte 117 eur. V prípade, že by prípad dospel až na súd, suma by sa zvýšila na 3000 zlotých, čiže približne 701 eur. Aj keď sa môže zdať toto nové nariadenie zvláštne, **stúpajúci počet incidentov vodičov s policajtmi** núti Poliakov k takýmto radikálnym krokom. Či však celú situáciu iba nezhoršia, ukáže až čas. K najnovším zmenám tiež patrí **povinnosť vytvárať záchranársku uličku a zipsovité radenie**. Nezabudnite teda aj v tomto hektickom čase, kedy sú cesty preplnené sviatočnými vodičmi a nervóznymi ľuďmi, ktorí potrebujú za každú cenu nakúpiť čo najviac, byť ohľaduplní k ostatným vodičom aj policajtom.

Povinné zipsovanie už aj bez značky! Nové zmeny pre motoristov, cyklistov a kolobežkárov stručne a prehľadne

V stredu schválila vláda SR návrh na novelu cestného zákona. Tieto zmeny zatiaľ nie sú v platnosti, s najväčšou pravdepodobnosťou ale prejdú všetky návrhy.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.