Horúca novinka: Novým šéfdizajnérom Volkswagenu bude Slovák Jozef Kabaň

Jozef Kabaň má za sebou pomerne pestré portfólio značiek ako Rolls-Royce, BMW, Škoda, Bugatti či Audi. Aké inovácie prinesie tentokrát?
Vydané Text: 

Portál Automobilwoche zverejnil informáciu o tom, že od januára 2020 sa **jeden z našich najúspešnejších dizajnérov** stane **šéfdizajnérom Volkswagenu**, v ktorom už kedysi pôsobil. Nahradí tým doterajšieho šéfdizajnéra značky **Klausa Bischoffa**, ktorá sa stane šéfdizajnérom celého koncernu Volkswagen Group. Podrobnejšie oficiálne informácie zatiaľ neboli uverejnené. Ide o vcelku prekvapivú informáciu, keďže iba na jar tohto roka [uzavrel spoluprácu s Rolls-Royceom ako jeho hlavný dizajnér](https://www.autoviny.sk/novinky/119479/novym-sefdizajnerom-znacky-rolls-royce-sa-stal-slovak-bude-navrhovat-najluxusnejsie-auta-na-svete). Na túto pozíciu prestúpil z BMW, avšak po tom, čo sa pred pár mesiacmi vzdal dizajnérskej funkcie v Rolls-Royce, **opúšťa celý koncern BMW**. Mnohým je preto viac známy zo svojho pôsobenia v automobilke **Škoda**, kde bol hlavným dizajnérom mnohých súčasných modelov ako **Octavia, Superb, Kodiaq či Yeti**. Vďaka jeho odvahe došlo k úplne novému prepracovaniu týchto modelov, čo značne ovplyvnilo aj smerovanie značky a stretlo sa s úspechom. Uvidíme, či sa jeho nápaditosť, kreativita a odvaha prejavia aj u vizuálne menej zaujímavých modelov Volkswagen Golf a Passat. Portfólio značky je však nepomerne väčšie ako v Rolls-Royce, na výsledky jeho práce si však budeme musieť nejaký čas počkať. ### Jozef Kabaň
Jedným z prvých dôležitých míľnikov v jeho kariére bola práca na legendárnom **Bugatti Veyron** ešte koncom 90. rokov. Bol zodpovedný za celý exteriér vozidla okrem kolies. Po úspešnom odštartovaní kariéry presedlal do **Audi**, kde sa po troch rokoch stal vedúcim centra pre dizajn exteriéru. Jeho jedinečný talent rozvíjal už počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a bol tiež prvým Slovákom, ktorý študoval na **Royal College of Art vo Veľkej Británii**. **Dôležité míľniky v Kabaňovom živote**: * absolvovanie SŠ úžitkového výtvarníctva v Kremnici,odbor umelecký dizajn * absolvovanie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, odbor produktový a priemyselný dizajn * Škoda, Volkswagen Group – praktikant * Royal College of Art, odbor dizajn vozidiel * 1999-2003 vývoj Bugatti Veyron * 2003-2006 Audi, vedúci Centra pre dizajn exteriéru * 2008-2017 Škoda, vedúci oddelenia dizajnu * 2017- 2019 BMW * 2019 Rolls-Royce * 2020 Volkswagen, šéfdizajnér
*Zdroje: www.unitedlife.sk, www.startitup.sk, wikipedia*
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.