Magazín

Ford vs Ferrari: Strhujúci príbeh rivality

Hlavnými postavami strhujúceho príbehu sú Matt Damon ako automobilový návrhár Carroll Shelby a Christian Bale ako britský pretekár Ken Miles.

Dej sa točí okolo výroby nového automobilu z dielne Fordu, ktorý by mal byť schopný poraziť Ferrari na šampionáte v roku 1966. Popri tom sa budú musieť hlavné postavy popasovať s nepriaznivo naladenými korporáciami, fyzikálnymi zákonmi, ale aj vlastnými problémami.

Pre nadšencov motorizmu bude film nabitý scénami priamo na dráhe, ale aj v garážach a pod kapotou auta. Fordu sa nakoniec podarí zostrojiť slávne GT40 Mk2 a triumfálne obsadiť všetky tri prvé miesta na pretekoch v danom roku. Ford sa tak zapísal do histórie, keďže svojím víťazstvom americká značka po prvýkrát obsadila všetky stupne víťazov.

Rivalite týchto dvoch značiek však predchádzali viaceré udalosti. Všetko sa začalo v roku 1963, kedy si Henry Ford II a Lee Iacocca (tvorca Mustangu) chceli kúpiť Ferrari a s ním rýchlo a jednoducho vstúpiť do sveta pretekov GT. V podstate si chceli kúpiť všetky skúsenosti, ľudí a zdroje z Ferrari, ktoré im mali pomôcť dosiahnuť ich cieľ. Ferrari sa tejto spolupráci vôbec nebránilo, za čím stáli pravdepodobne finančné problémy, ktorým v tom čase čelilo.

Nasledovali dlhé rokovania, ktorých sa okrem Enza Ferrariho a Donalda Freya ako zástupcu Fordu zúčastnili aj právnici a poprední konštruktéri. Výsledkom bol návrh, v ktorom chcel Ferrari 16 miliónov, avšak Ford bol ochotný ponúknuť iba 10 miliónov dolárov.

Ferrari začal pochybovať o zlúčení aj kvôli možným problémom s automobilovým konštruktérom Fordu Shelbym, keďže Ford až príliš tlačil na to, aby boli vozidlá Ford súčasťou pretekov LeMans.

Pre Ferrariho však bola spolupráca s Fordom vecou prestíže, keďže bol obdivovateľom starého Henryho Forda a mal veľký rešpekt voči jeho automobilke. Tiež kombinácia masovej výroby a kapitálu pre jeho doslova umelecké diela bola preňho lákavá. Zásadne bol však proti veľkosériovej výrobe civilných áut, čo bolo tiež predmetom rokovaní.

Po 10 dňoch rokovaní prišlo od Ferrariho k zrušeniu dohody, čo Henryho Forda II. poriadne nahnevalo a jeho zástupcovi Freyovi údajne povedal, aby išiel do LeMans a nakopal mu zadok. Jeho reakciou bola cesta do Anglicka a následné uzavretie dohody s Johnom Wyerom a Ericom Broadleym, čím vznikla spoločnosť Ford Advanced Vehicles, ktorá to dotiahla až na víťazný triumf na šampionáte LeMans v roku 1966.

Zopár zaujímavosti na záver:

  • Na natáčaní sa údajne ako partneri zúčastnili obidve značky.
  • Americká premiéra filmu je plánovaná na 14. novembra 2019.
  • Christian Bale musel kvôli úlohe pretekára schudnúť 32 kíl za 7 mesiacov, keďže kvôli predchádzajúcemu filmu Vice z roku 2018 musel naopak pribrať.
  • Réžie sa ujal James Mangold, zodpovedný napríklad aj za film Logan.