Aktuality

Šrotovné dostalo zelenú! Štát vám dá 10 000 eur na nákup nového vozidla s alternatívnym pohonom

auto, kluc, kupa, nove, stare, jazdene

Tento príspevok je už neaktuálny; pre aktuálne informácie kliknite na odkaz nižšie:

Prečítajte si aj:


Je to oficiálne: Štát podporí nákup elektromobilov a plug-in hybridov, máme presné výšky dotácií

Erik Stríž


Čakanie sa skončilo! Vláda aj parlament konečne schválili dotácie na podporu predaja áut s alternatívnym pohonom. Norma začne platiť od 1. novembra tohto roka a bude sa týkať vozidiel na stlačený/skvapalnený zemný plyn aj skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu disponovať aj prídavnou nádržou na iné palivo. Dotáciu budú môcť získať aj elektrické a hybridné modely s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja (plug-in hybrid) alebo vodíkové vozidlá s palivovými článkami.

O dotáciu sa bude môcť uchádzať súkromná osoba, firmy, obce alebo vyššie územné celky. Rezort hospodárstva ešte určí maximálnu výšku dotácie pre jednotlivé typy vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. „Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie," vysvetľuje ministerstvo v predkladacej správe k návrhu zákona.

Peugeot 508 Hybrid

Maximálna výška dotácie bude limitovaná sumou 10 000 eur. Inak bude môcť byť vo výške 25 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Schválené bolo aj navýšenie percentuálneho stropu na 35 % v prípade vyradenia starého vozidla z evidencie (šrotovné). Podmienkou však je, aby išlo o auto staršie než 15 rokov.

Dotácia však zaväzuje majiteľov nových áut k tomu, aby ho vlastnili najmenej 2 roky od získania bonusu od štátu. „Táto úprava je nevyhnutná preto, aby v praxi neprichádzalo k situáciám, že príjemca dotácie fakticky nedisponuje vozidlom, na ktoré mu bola udelená dotácia. Zamedzí sa tak špekulatívnemu zaobchádzaniu s dotáciami," píše sa v pozmeňujúcom návrhu.

Prečítajte si aj:


Autá na zemný plyn majú zmysel! Presvedčil nás o tom SEAT Leon ST.

Peter Orosz


Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.