Aktuality

Lexus už testuje svoju technológiu na definitívne „zrušenie nehodovosti“

Lexus testuje systém komunikácie medzi autami
Lexus už testuje vlastný systém komunikácie medzi autami, chce dosiahnuť nižšiu nehodovosť (foto: Lexus)

Experimentálne autá značky Lexus sú vybavené piatimi novými riešeniami.

Inteligentné vozidlo upozorní na to, že iný vodič v premávke začal núdzovo brzdiť, hoci ešte nie je v dohľade.

Ďalší systém informuje o rýchlostných obmedzeniach, vrátane tých, ktoré sa menia. Okrem toho upozorní vodiča, aby stiahol nohu z plynu, keď sa v ťažkých poveternostných podmienkach blíži k nebezpečnej zákrute.

Nový komunikačný systém využíva aj kamery umiestnené na križovatkách informujúce o chodcoch a cyklistoch prechádzajúcich cez cestu.

Testovacie autá sú vybavené systémom, ktorý tiež vystríha vodiča, keď sa do križovatky rúti veľkou rýchlosťou auto a pravdepodobne prejde na červenú.

Ďalší systém vyvinutý spoločnosťou Lexus upozorní aj na vozidlo, ktoré zastavilo na ceste, alebo sa pohybuje extrémne pomaly, čo je užitočné najmä v kopcovitom teréne a pred zákrutou.

Lexus testuje systém komunikácie medzi autami
Lexus už testuje vlastný systém komunikácie medzi autami, chce dosiahnuť nižšiu nehodovosť (foto: Lexus)

Nielen bezpečnosť

Nová technológia poslúži nielen na zvýšenie bezpečnosti na cestách. Systém prepojených vozidiel zvýši aj plynulosť premávky, komfort cestovania, zníži spotrebu paliva a emisie výfukových plynov.

Na testovanie komunikačných systémov využíva Lexus dve hybridné SUV, modely RX 450h F Sport s celulárnou konektivitou. Dodatočné vybavenie im umožňuje rýchlo si odovzdávať najdôležitejšie informácie o tom, čo sa deje na ceste. Vozidlá sú zároveň vybavené dobre známym balíkom bezpečnostných systémov Lexus Safety System +.

Lexus testuje systém komunikácie medzi autami
Technológia sa testuje na Lexusoch RX 450h (foto: Lexus)

Ďalšia fáza testovania

„Podstatou testov prepojených automobilov je posilnenie schopností vodiča spojením zručností človeka a vozidla,” vysvetľuje Scott Thompson, generálny riaditeľ divízie Lexus Australia.

Lexus má už za sebou jazdy na testovacej dráhe na predmestí Melbourne a začína testy na cestách štátu Victoria. Na vývoji systému spolupracujú spoločnosti VicRoads, Transport Accident Commission a Telstra.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Opel Corsa 1.2 GS Line
Testy

Opel Corsa 1.2 GS Line - Je stále nemecká?

Spojenie automobilky Opel s francúzskou skupinou PSA Groupe, pod ktorú patria aj značky Citroën a Peugeot, už priaznivci automobilov istotne zaevidovali. Preto nás zaujímalo, ako dopadol jeden z plodov ich spolupráce – novinka Opel Corsa.