Aktuality

F1: Veľká cena Španielska 2019 v skratke (foto+video)

Na Circuit de Catalunya v Španielsku Ferrari prišlo s monopostmi s upravenými motormi, vylepšenou aerodynamikou a s nádejou, že rýchlostná prevaha na dlhších rovinách bude ich výhodou.

Mercedes vykonal aerodynamické úpravy na svojich autách a Renault dúfal, že vylepšený motor zmení doterajší nepriaznivý vývoj sezóny. Napriek všetkým zmenám sa však ukázalo, že Ferrari je stále v jasnej nevýhode v zákrutách a v pomalších častiach okruhu.

F1: Veľká cena Španielska 2019

Tréning a kvalifikácia boli jednoznačnou záležitosťou strieborných šípov. S relatívne veľkým náskokom pred tímovým kolegom Valtteri Bottas zaslúžene získal pre seba ďalšiu Pole Position a Mercedes opäť postavil oba svoje monoposty na čelo štartového poľa. Do druhého radu sa vedľa seba postavili Vettel a Verstappen, hneď za nimi nováčikovia Ferrari a Red Bullu, Leclerc a Gasly, nasledovaní dvojicou z tímu Haas.

Okruh v Barcelone je známy tým, že predbiehanie na ňom je dosť zložité, štart pretekov a tímová stratégia majú rozhodujúci vplyv na úspech alebo neúspech na konci 66 kôl dlhého preteku.

Lewis Hamilton, uvedomujúc si, že v súčasnosti jeho hlavným konkurentom na celkový úspech v tomto ročníku je vlastný kolega z garáže Mercedesu, vyhlásil, že už nebude mať taký jemný prístup a rešpekt k vzájomným súbojom s Valtterim Bottasom a bude s ním pretekať rovnako ako s každým iným na trati.

Lewis Hamilton odštartoval nedeľné preteky perfektne, do prvej zákruty vošiel po vnútornej strane s nosom monopostu pred Valtterim, ktorý sa ocitol pod tlakom Sebastiána Vettela (Ferrari) z vonkajšej strany. Bottas, zovretý v sendviči medzi Hamiltonom a Vettelom, nemohol spraviť veľa a neostávalo mu nič iné než prenechať vedenie Lewisovi. Od toho momentu sa Hamilton začal vzďaľovať a rýchlo zväčšovať svoj odstup od zvyšku štartového poľa.

F1: Veľká cena Španielska 2019

Agresívny manéver Vettela v prvej zákrute si čiastočne odniesli jeho pneumatiky, Max Verstappen z Red Bullu využil situáciu a dostal sa na priebežnú tretiu pozíciu. Vettel na štvrtej pozícii sa rýchlo dostal pod tlak výrazne rýchlejšieho Leclerca jazdiaceho za ním na piatej pozícii. Pravdepodobne chaos v tímovej taktike a politike uprednostňovania jazdcov vo Ferrari zapríčinil zbytočné zdržanie Leclerca za Vettelom a oddiaľovanie nevyhnutného predbehnutia.

Po prvých výmenách pneumatík si monoposty Mercedesu udržovali náskok. V 26. kole Ferrari prezulo pneumatiky Leclerca za tvrdšiu verziu ako u jeho kolegu a priamych konkurentov. Vettel, tentokrát rýchlejší, na mäkších pneumatikách dostihol Leclerca v 33. kole, ale opäť nepochopiteľne Ferrari oddialilo predbiehanie o niekoľko kôl, následkom čoho sa šance dostihnúť tretieho Verstappena zmenšovali.

V 46. kole, po zrážke medzi Landom Norrisom z McLarenu a Lancom Strollom z Racing Point tímu, vyšlo na trať Safety Car. Hamilton a Leclerc využili situáciu, v rýchlosti vymenili pneumatiky za mäkšie verzie a vrátili sa na trať na svojich pozíciách. Čelo štartového poľa sa ustálilo na presne rovnakom poradí ako na konci prvého kola pretekov.

F1: Veľká cena Španielska 2019

Po reštarte v 52. kole Hamilton opäť nedal šancu súperom a rýchlo sa vzdialil. Na ostatných pozíciách sa chvíľu súperilo, ale v konečnom dôsledku to nemalo veľký vplyv na konečne poradie.

Lewis Hamilton v Španielsku zaslúžene vyhral, už tretíkrát za sebou. Valtteri Bottas skončil druhý pred Maxom Verstappenom. Ferrari prešlo cieľom na štvrtej a piatej pozícii s Pierre Gaslym z Red Bullu na šiestej.

Mercedes preteká sám so sebou

Faktom je, že v tejto časti sezóny Mercedes preteká sam so sebou. Päť štartov, päť víťazstiev, päťkrát prvé a druhé miesto na pódiu. Lewis Hamilton vedie celkové poradie jazdcov pred Valtterim Bottasom o 7 bodov, o 39 bodov pred tretím Maxom Verstappenom a o 41 bodov pred Sebastianom Vettelom.

Ferrari stále nenachádza odpoveď na vynikajúcu formu Mercedesu a ak situácia bude pokračovať takto aj naďalej, najväčšou obavou pre červené monoposty môže byť zmenšujúci sa výkonnostný rozdiel tretieho tímu celkového poradia, Red Bullu.

Už o dva týždne pokračuje Formula 1 na populárnom ale nepraktickom mestskom okruhu v Monaku.

Foto: editoriál z tímových média serverov a Instagramu tímov: Mercedes, Ferrari, Red Bull (RedBullContentPool), Toro Rosso, Renault, Racing Point, McLaren a F1 official account

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie

Škoda Octavia Combi Ambition 2.0 TDI (foto: Tomáš Kelement)
Testy

Test Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: Vzorný zamestnanec

Keď z jedného modelového radu predáte za 24 rokov viac ako 7 miliónov vozidiel z troch generácií, možno bez akýchkoľvek okolkov hovoriť o úspechu. Štvrtá generácia Octavie, ktorá prichádza na náš trh, má latku nastavenú naozaj vysoko. Dokáže ju preskočiť? Zisťovali sme so základným naftovým motorom.