Môžu vám za prasknuté čelné sklo zobrať papiere? Zákon hovorí jasne

Pripravte sa na zmeny! Ministerstvo dopravy predstavilo úpravu vyhlášky k novému zákonu o prevádzke vozidiel.
Vydané Text: 

Source: 1971markus@wikipedia.de
Odobratie dokladov od vozidla vám hrozí nielen pri neplatnej technickej či emisnej kontrole, veľmi **častým dôvodom k zabaveniu dokumentov je aj samotná technická nespôsobilosť vozidla.** Kompletný zoznam nebezpečných chýb, kvôli ktorým môžete prísť na mieste o papiere, si môžete prečítať [TU](https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2018/134/20180520.html#predpis.skupinaParagrafov-technicka_nesposobilost_vozidla_k_44_ods_3_zakona) v definícii vyhlášky č.134/2018. Nedávne zmeny sa navyše dotkli aj výhľadu z miesta vodiča. Po novom vyhláška presnejšie konkretizuje technickú nespôsobilosť vozidla pri zhoršení výhľadu cez zónu čistenia stieračmi čelného skla. Na obrázku môžete vidieť zvýraznenú oblasť veľmi zhoršeného výhľadu definovanú ako zónu „A“, ide pritom o výsek priamo pred očami vodiča. **V danej oblasti nesmie byť viditeľné akékoľvek poškodenie, ktoré rozmermi prekračuje limitovanú veľkosť 20 mm.** V prípade väčšieho poškodenia je policajt oprávnený odobrať držiteľovi doklady od vozidla. Isté zmiernenie však nastalo pri poškodeniach zvyšných zón čelného skla, kde polícia po novom toleruje viacero nedostatkov. Mimo spomínanej oblasti vyhláška dovoľuje až 5 poškodení čelného skla s rozmermi až do 50 mm.
Modrá oblasť znázorňuje zónu "A", kde veľkosť poškodenia čelného skla nesmie prekročiť 20 mm hranicu. Source: Esipa.cz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.