Octavia oslavuje 60 rokov. Tú najnovšiu nemecký auto motor und sport vyhlásil za najlepšie vozidlo svojej triedy

V priebehu desaťročí Škoda vyrábala aj dvojdverovú Octaviu Super či špeciál Touring Sport. Od roku 1959 sa Octavie vyrobilo dovedna 6,5 milióna kusov.
Vydané , zverejnil

**Škoda Octavia oslavuje 60 rokov od začiatku svojej výroby – prvé automobily zišli z výrobnej linkdy závodu v Mladej Boleslavi v januári 1959. V polovici 90. rokov na obľúbený model nadviazala prvá novodobá generácia, z ktorej sa čoskoro stal bestseller značky na mnohých svetových trhoch.**

Typové označenie Octavia sa v ponuke automobilky ŠKODA prvýkrát objavilo pred 60 rokmi. Latinský výraz „octavia“ znamená ôsma. Vtedy išlo nielen o ôsmy model značky, ktorý vznikol po druhej svetovej vojne, ale aj o pozíciu vo vývojovom rade modernej generácie vozidiel s nezávislým zavesením všetkých kolies od prvého typu z roku 1933.

Skoda-Octavia-2.jpg
Autor: Original uploader was Sebastian Maćkiewicz at pl.wikipedia – Originally from pl.wikipedia; description page is/was here., CC BY-SA 3.0, Odkaz

Inzercia

Advertisement

Prvé dvojdverové automobily ŠKODA Octavia začali z výrobnej linky hlavného závodu v Mladej Boleslavi schádzať v januári 1959, najskôr ešte po boku svojich predchodcov Š 440 a Š 445. Pod kapotou bol spoľahlivý radový štvortaktný štvorvalec 1,1 l/29,4 kW, ktorý cez štvorstupňovú prevodovku poháňal zadné kolesá. Octavia dosahovala najväčšiu rýchlosť 110 km/h a na 100 km spotrebovala 7,7 l benzínu. Nový modelový rad Octavia priniesol okrem atraktívnych tvarov aj vyššiu úroveň jazdného komfortu a ovládateľnosti vďaka vinutým pružinám a skrutnému stabilizátoru prednej nápravy. Počas roka 1959 posilnili bezpečnosť vozidla tiež účinnejšie asymetrické hlavné svetlomety.

V ponuke bol aj typ **Octavia SUPER** so silnejším motorom 1,2 l/33 kW. O automobily modelového radu Octavia bol vo svete veľký záujem. Na rozdiel od štátov s trhovým hospodárstvom, československí zákazníci potrebovali na kúpu zvláštny poukaz.

Škoda Octavia.jpegŠkoda Octavia Super
Autor: DezidorFotografie je vlastním dílem, CC BY 3.0, Odkaz

**Ženevský autosalón 10. marca 1960** bol miestom premiéry športovej verzie **Octavia Touring Sport** s výkonom zvýšeným na 37 kW. Homologizácia FIA pre účasť na pretekoch a súťažiach v skupine neupravených cestovných vozidiel otvorila automobilu s rýchlosťou až 130 km/h cestu k úspešnej kariére v motoristickom športe. Príkladom je hetrik, ktorý Octavia dosiahla vo svojej triede na Rallye Monte Carlo v rokoch 1961 až 1963.

Dňa 11. septembra 1960 sa v Brne predstavila Octavia Combi s dvojkrídlovými, horizontálne členenými piatymi dverami. Vozidlo s kompaktnými vonkajšími rozmermi 4 065 x 1 600 x 1 430 mm ponúkalo pri obsadení až piatimi osobami batožinový priestor so základnou dĺžkou 965 mm a s objemom 690 l. Po sklopení operadiel zadných sedadiel bolo možné naložiť až 1 050 litrov nákladu.

Posledná dvojdverová Octavia, verzia SUPER sivej farby, opustila výrobnú linku v Mladej Boleslavi 11. apríla 1964, aby uvoľnila miesto úplne novému radu vozidiel ŠKODA 1000/1100 MB so samonosnou karosériou a motorom vzadu. Posledné kombi opustilo Kvasiny 21. decembra 1971. V období 1959 až 1971 tak vzniklo vyše 360 000 vozidiel Octavia prvej generácie, vrátane viac ako 54 000 exemplárov modelu Octavia Combi.

FOTO: Škoda Octavia Scout 2.0 TDI 4x4 (foto: Erik Stríž pre Auto Motor a Šport)

### Najnovšie ocenenie od nemeckého auto motor und sport

Inzercia

Čitatelia motoristického časopisu Auto Motor und Sport už siedmykrát zvolili model Octaviu za najlepšie vozidlo svojej triedy v kategórii importovaných automobilov. Jedná sa o výsledok ankety s názvom BEST CARS, ktorej ste mali možnosť zúčastniť sa aj vy. V tomto ročníku o prestížne ocenenie bojovalo 385 modelov v jedenástich kategóriách a medzi kompaktnými importovanými vozidlami sa presadila s úctyhodným podielom 16,6 percenta zo všetkých odovzdaných hlasov.

S vyše 388 000 celosvetovo predanými vozidlami a s viac ako 58 000 vozidlami dodanými zákazníkom v Nemecku Octavia aj v roku 2018 potvrdila svoju pozíciu bestselleru značky, pričom všetky jej motory plnia emisnú normu Euro 6 d-TEMP a k dispozícii ponúka aj voliteľný Virtuálny Kokpit.

Inzercia

Advertisement

Nová Octavia je na ceste! Máme ďalšie informácie.

S novými informáciami o štvrtej generácii modelu Octavia prichádza britský magazín Auto Express. Vedúci predaja a marketingu, Alan Favey, oficiálne potvrdil, že aj napriek špekuláciám si **nová Octavia naďalej zachová tradičné karosárske verzie liftback a combi.** Novinka bude opäť postavená na základoch budúcej generácie VW Golf. Vylepšená platforma MQB má umožniť **inštaláciu mild-hybridného a plug-in... Prečítať celé


Pokračujte na ďalší príspevok »KIA Blog

Kia posilňuje dizajnový tím vymenovaním Johna Buckinghama ako vedúceho skupiny Kia Next Design Group

  • Buckingham, ktorý sa svojej novej role ujal 1. júna, má viac ako 18 rokov skúseností s navrhovaním luxusných a čisto elektrických vozidiel.  Po vymenovaní viceprezidenta Teck Koun Kima za vedúceho skupiny Kia Next Design Group v januári tohto roka, Kia naďalej posilňuje svoj dizajnový tím.  Dizajnová filozofia spoločnosti Kia „zjednotenie protikladov“ stanovuje odvážnu ambíciu byť lídrom v budúcej mobilite a definuje progresívny prístup.