Vtipné, ale pravdivé fakty o autách a šoférovaní. Na tomto sa zaručene zasmejete.

Zaujímavé, prekvapivé, vtipné, ale vždy pravdivé fakty o autách, vodičoch a šoférovaní, ktoré by ste zaručene mali poznať.
Vydané Text: 

* Človek strávi v priemere 2 týždne zo svojho života čakaním na červenej na semafore. * Prvá pokuta za prekročenú rýchlosť bola udelená v roku 1896 za 4-násobne prekročený povolený limit, ktorá bol v tom čase 3,2 km/h. * Ford GT je tak silný, že počas testov demolácie strechy zničil demolačný stroj. * Ferrari vyrobí iba 14 áut denne. Na porovnanie, Ford vyrobí 8 až 10-tisíc áut denne. * Prvé autorádio vynašiel Paul Gavin v roku 1929. * Airbagy údajne zrania 1 osobu v pomere k 22 zachráneným životom. * 53% majiteľov áut ich umýva raz mesačne, zatiaľ čo 16% ich neumýva nikdy. * Ak by malo auto došoférovať až na Slnko, trvalo by mu to 150 rokov. * Šoféri zabijú viac jeleňov ako poľovníci.
* Najväčší počet ľudí, ktorí sa zmestili do smartu, je 19. * Bolo vyrobené auto poháňané kapučínom ako obnoviteľným zdrojom energie. Systém fungoval tak, že použitá kávová usadenina sa konvertovala na horľavý plyn. Na jednu míľu bolo potrebných 56 šálok espressa, ktoré poháňalo car-puccino. * Každé tretie auto na svete je vyrobené v Číne. * 90% šoférov za volantom spieva (zvyšných 10% sa to hanbí priznať). * V niektorých krajinách boli cesty najprv vyrobené pre cyklistov, až potom pre autá. * V Rusku je protizákonné jazdiť so špinavým autom. * V Los Angeles je viac áut ako ľudí. * Muž, ktorý vynašiel tempomat, bol slepý. * V Španielsku je nelegálne šoférovať v šľapkách, lodičkách a naboso. * V Costa Rice môžete piť za volantom až kým sa neopijete, vtedy už musíte zastaviť.


Zdroje:
www.allweatherdrivingschool.com
www.wewantanycar.com
Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.