Aktuality

Duster dostal nový motor z Mercedesu, zaujme lepším výkonom!

Motoristická verejnosť môže už nejaký ten čas sledovať zaujímavú spoluprácu medzi skupinou Renault-Nissan a značkou Mercerdes-Benz. Spoločne sa podieľali na vývoji niektorých kľúčových modelov a výraznú pozornosť sústreďujú aj na nové agregáty. Je známe, že najmenšie modely prémiovej automobilky už dlhšie využívajú overený vznetový agregát 1.5 dCi, pričom svoju ponuku nedávno obohatili aj o nový preplňovaný benzínový štvorvalec 1.3 TCe, ktorý je dostupný v niekoľkých výkonových verziách. Na vývoji sa tohto motora sa spoločne podieľali inžinieri automobiliek Renault aj Mercedes-Benz.

NAŽIVO Z PARÍŽA v stánku Dacia (foto: Rudo Banecký, Autosalón Paríž 2018)

Spomínaný benzínový agregát sa podľa najnovších informácií dostane aj pod kapotu najnovšej Dacie Duster, kde má nahradiť už vyradený agregát 1.2 TCe. Slabšia verzia ponúkne 96 kW (130 koní) a maximálny krútiaci moment 240 newtonmetrov, zatiaľ čo výkonnejšie prevedenie bude mať až 110 kW (150 koní) a maximálny krútiaci moment na úrovni 250 newtonmetrov. Radi by sme samozrejme pridali tiež dáta o dynamike alebo spotrebe, Dacia však presnejšie informácie zatiaľ drží v utajení.

NAŽIVO Z PARÍŽA v stánku Dacia (foto: Rudo Banecký, Autosalón Paríž 2018)

Okrem nových pohonných jednotiek došlo k predstaveniu aj vylepšeného multimediálneho rozhrania. Ku koncu tohto roka tak bude k dispozícii modernejší systém MediaNav Evolution, ktorý bude kompatibilný s Apple CarPlay aj Android Auto. Zároveň by mal zvládnuť aj prehrávanie ďalších aplikácií ako napríklad Waze, WhatsApp či Spotify.

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie