Aktuality

Ľadvinky v BMW definitívne stratia pôvodný účel. Koncept iNEXT ich používa celkom novým spôsobom.

BMW iNEXT (koncept 2018)

Najnovšia štúdia od značky BMW vyniká futuristickým dizajnom a koncepciou interiéru, ktorá výrazne vybočuje zo súčasných predstáv o spôsobe jeho použitia. Vision iNEXT je jednou z ďalších aktivít BMW, ktorou chce upriamiť pozornosť na jej predstavy o budúcnosti mobility. S autonómnym riadením počíta ako so samozrejmosťou.

Typické ľadvinky, ktoré sú súčasťou každého automobilu BMW už dlhé desaťročia, našli svoje miesto aj vo Vision iNEXT, hoci ich pôvodný účel sa stratil. Tieto ľadvinky (alebo ak chcete obličky) boli a stále sú maskou chladiča, ktorý ale elektromobily nepotrebujú. Z dvoch ľadviniek sa teda stal na prvý pohľad dizajnový prvok, navyše sa spojili dovedna.

Napriek tomu, že pôvodný účel stratili, BMW pre ne našlo nové uplatnenie: „Oválny prvok slúži ako „inteligentný panel“ a skrýva v sebe rôzne senzory.

3D vzor poukazuje na technológiu ukrytú pod povrchom. Ultraštíhle svetlá sú súčasťou modernej interpretácie typickej masky BMW so štyrmi očami. Čelné sklo hladko prechádza do veľkej, panoramatickej strechy, čím prepožičiava zadnej časti vozidla vizuálnu ľahkosť a inovatívny interiér je tak jasne viditeľný aj zvonku.“

VÝBER Z TLAČOVEJ SPRÁVY - „Projekt iNEXT sa stane pilierom budúcnosti, z ktorého bude profitovať nielen celá spoločnosť, ale aj všetky jej značky,“ tvrdí o projekte iNEXT Harald Krüger, predseda Správnej rady BMW Group

Keď sa na BMW Vision iNEXT pozrieme zboku, vidíme výkonný robustný prístup moderného BMW kategórie SAV. Funkčné rozmery dvojmiestneho vozidla a predĺžená strešná línia naznačujú veľkorysý vnútorný priestor. Na druhej strane, dlhý rázvor a krátke previsy dodávajú siluete vozidla dynamickosť. Pôsobivo vyformované povrchy sa zakrivujú pozdĺž bokov ako jasne viditeľné svaly. Precízne umiestnené línie len zintenzívňujú túto vzájomnú hru a dodávajú väčší dôraz oblúkom kolies. Veľké (24-palcové) kolesá sú aerodynamicky efektívne a ich trojrozmerný, skulpturálny dizajn reprezentuje štylistický aj funkčný highlight.

BMW iNEXT (koncept 2018)

Kamery vykonávajú prácu vonkajších zrkadiel a osvetlená, na dotyk citlivé grafické znázornenie preberá úlohu otvárania dverí a podčiarkuje moderný, uzavretý vzhľad. Vozidlo má dvoje protismerné dvere bez deliaceho B-stĺpika. Keď sú otvorené, ponúkajú pohľad na priestranný interiér a rámy odhaľujú povrchy z uhlíkových vlákien. Čierne obloženie spodných hrán prináša dojem SAV a pás v modrom odtieni je znakom toho, že vozidlo ide na elektrický pohon.

BMW iNEXT (koncept 2018)

Horizontálne usporiadanie línií a povrchov v zadnej časti vytvára široký a dynamický postoj. Štíhle a výrazné zadné svetlá sa tiahnu až do zadnej časti vozidla a zdôrazňujú jeho vzhľad. Vzduch obteká strechu, a to v kombinácii s difúzorom – ktorý je pre väčší dôraz osvetlený a zvýrazňuje aerodynamiku vozidla.

BMW iNEXT (koncept 2018)
BMW iNEXT (koncept 2018)

Interiér – Môj obľúbený priestor

Vodiči BMW Vision iNEXT si môžu vybrať, či budú šoférovať sami (v režime „Boost“) alebo sa nechajú voziť (v režime „Ease“). Režim „Boost“ využíva elektrický systém pohonu, ktorý prináša vysoko dynamickú a prakticky tichú radosť z jazdy s nulovými emisiami. V režime „Ease“ ponúka vozidlo vodičovi a pasažierom priestor, kde sa môžu venovať rozličným aktivitám. BMW Vision iNEXT môže byť miestom pre relax, interakciu, zábavu či sústredenie, na čo máte práve chuť – možnosti sú rozmanité a závisia len od potrieb pasažierov. Aj preto sa kabína vozidla viac podobá pohodlnej a štýlovo zariadenej „obývačke“ na kolesách – novému „obľúbenému miestu“.

BMW iNEXT (koncept 2018)

Stredová konzola medzi prednými sedadlami má všetky znaky kvalitného nábytku, a to vďaka dizajnu ako aj použitým materiálom. Matná drevená úprava jej dodáva vzhľad vznášajúceho sa konferenčného stolíka, ktorý plynule pokračuje až dozadu. Pod precíznym dreveným panelom je polička vyrobená zo znamenitého osvetleného krištáľového skla, umiestnená na delikátnom bronzovo zafarbenom podklade. Krištáľová fazeta láme prichádzajúce svetlo a delí ho na množstvo farieb a interiér sa tak akoby kúpal v odraze svetla.

Vybrané články

  1. 1

    TEST Mercedes-AMG EQE 43 4MATIC: Dobrý, lepší, najlepší – ktorý z nich je elektrický Mercedes?

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie