Volkswagen vymyslel spôsob, ako obmedziť telefonovanie za volantom

Pre mnohých to bude dôrazné memento, aby počas šoférovania nebrali telefón do rúk.
Vydané Text: 

**Telefonovanie a vôbec používanie mobilného telefónu počas jazdy je niečo, s čím máme skúsenosť asi všetci.** Počas používania mobilu podstupujete až 23-násobne vyššie riziko, že spôsobíte nehodu. Vo veľkej miere k zvýšeniu bezpečnosti prispel Bluetooth a jeho masívne využitie vo všetkých typoch a cenových kategóriách nových automobilov, avšak čítanie SMS správ a e-mailov táto technológia nedomyslela. Keď vás na Slovensku policajt prichytí s telefónom na uchu počas šoférovania, koledujete si o pokutu vo výške do 60 eur. Cena, ktorú však môžete zaplatiť za pozeranie na displej počas jazdy, je oveľa oveľa vyššia. Napríklad aj zdravie alebo dokonca život – či už svoj alebo iného človeka. Auto prejde počas sekundy niekoľko metrov (v závislosti od rýchlosti) a keď počas jazdy sledujete displej mobilu, nemáte šancu promptne reagovať na každý podnet na ceste. Nehovoriac o tom, že každý deň vidíme autá lietajúce zo strany na stranu, ktoré šoféruje vodič čítajúci esemesku.
Volkswagen najnovšie vymyslel spôsob, ako upozorniť na nesprávnosť používania telefónu počas šoférovania. Švédske obchodné zastúpenie značky spoločne s firmou Nord DDB vytvorili limitovanú edíciu 153 kusov krytov pre mobilné telefóny vyrobených z kusov karosérie havarovaných automobilov. Má to byť memento toho, čo sa môže stať, keď počas jazdy venujete pozornosť niečomu inému, ako šoférovaniu. Jeden takýto kryt zo série „Crashed Cases“ pre Apple iPhone 8 stojí 599 švédskych korún, v prepočte približne 60 eur. Výťažok z predaja limitovanej série krytov poputuje organizácii Trafikskadefonden, ktorá sa venuje pomoci ľuďom, ktorí sa stali obeťami dopravných nehôd. Zaujímavosťou je, že kryty boli vyrábané ručne.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.