Diaľničné známky v Rakúsku majú problémy tiež - ešte vážnejšie ako u nás

Redakcia, 05.02.2018
Ak ste si kúpili ročnú diaľničnú známku platnú v Rakúsku dnes, reálne môžete začať jazdiť až po vyše dvoch týždňoch.
Diaľničný kódex (auto motor a šport 8/2017)

Pred niekoľkými dňami sme publikovali komentár redakcie k nedoriešeným technickým problémom slovenských elektronických diaľničných známok. Ani po vyše dvoch rokoch prevádzky sa neopravila chyba s nesprávnou expiráciou ročnej známky, ktorej platnosť je bez ohľadu na dátum zakúpenia vždy rovnaký - do 31. januára.

V Rakúsku elektronické diaľničné známky fungujú tiež, ale popri nich si môžete ako motoristi zakúpiť aj tie vo forme nálepky. Problémom, na ktorý najnovšie upozornila jedna z komerčných televízií, je začiatok platnosti elektronickej diaľničnej známky v Rakúsku. Platná nie je tak ako u nás dňom jej zaplatenia alebo termínom, ktorý si vyberiete v kalendári, ale najskôr 18 dní od zaplatenia.

Dôvod je pritom prozaický - pri nákupe cez internet musí mať spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy (teda od kúpy) do 14 dní od dátumu jej uzatvorenia. Rozviazanie zmluvy je možné doručiť elektronicky alebo formou listu prostredníctvom pošty, vtedy správca rakúskych diaľníc poskytuje ešte štyri dni navyše.

Dokopy 18 dní je teda čas, do kedy je možné doručiť odstúpenie od zmluvy a práve preto má ročná diaľničná známka v Rakúsku takéto (teraz už nie celkom nezmyselné) nadobúdanie platnosti.

eZnamka

Pri nákupe elektronickej diaľničnej známky máte na výber, či si vyberiete 10-, 30-dňovú alebo ročnú. Tú poslednú však s nelogicky limitovanou platnosťou.