Diaľničné známky v Rakúsku majú problémy tiež – ešte vážnejšie ako u nás

Ak ste si kúpili ročnú diaľničnú známku platnú v Rakúsku dnes, reálne môžete začať jazdiť až po vyše dvoch týždňoch.
Vydané  Text: 

Pred niekoľkými dňami sme publikovali komentár redakcie k nedoriešeným technickým problémom slovenských elektronických diaľničných známok. Ani po vyše dvoch rokoch prevádzky sa neopravila chyba s nesprávnou expiráciou ročnej známky, ktorej platnosť je bez ohľadu na dátum zakúpenia vždy rovnaký – do 31. januára. V Rakúsku elektronické diaľničné známky fungujú tiež, ale popri nich si môžete ako motoristi zakúpiť aj tie vo forme nálepky. Problémom, na ktorý najnovšie upozornila jedna z komerčných televízií, je začiatok platnosti elektronickej diaľničnej známky v Rakúsku. Platná nie je tak ako u nás dňom jej zaplatenia alebo termínom, ktorý si vyberiete v kalendári, ale **najskôr 18 dní od zaplatenia**. Dôvod je pritom prozaický – pri nákupe cez internet **musí mať spotrebiteľ právo odstúpiť od zmluvy** (teda od kúpy) do 14 dní od dátumu jej uzatvorenia. Rozviazanie zmluvy je možné doručiť elektronicky alebo formou listu prostredníctvom pošty, vtedy správca rakúskych diaľníc poskytuje ešte štyri dni navyše. Dokopy 18 dní je teda čas, do kedy je možné doručiť odstúpenie od zmluvy a práve preto má ročná diaľničná známka v Rakúsku takéto (teraz už nie celkom nezmyselné) nadobúdanie platnosti.
Pri nákupe elektronickej diaľničnej známky máte na výber, či si vyberiete 10-, 30-dňovú alebo ročnú. Tú poslednú však s nelogicky limitovanou platnosťou.
Pokračujte na ďalší príspevok »Autopriemysel

Mali by sa dotácie na autá zrušiť, aby sa vyhovelo lízingovkám? Automobilky im už zaručujú odkup, pretože ceny áut klesli

 • Nízke ceny automobilov všetkým nevyhovujú. Výrobcovia ich majú vykupovať späť, aby nezdeformovali vlastný trh, čím sa dostávajú do nebezpečného kolotoča rizík.

   Lízingové spoločnosti požadujú od výrobcov elektromobilov uistenie, že budú spätne odkupovať vozidlá. Bránia sa tak pred rizikami na trhu s ojazdenými autami. 
 • Spravodajstvo

  Polícia ponúka prácu aj tento rok. Koľko zarobí poriadkový a dopravný policajt či IT expert?

 • Aktuálna ponuka práce v Policajnom zbore je pomerne pestrá, náborová kampaň pokračuje aj v tomto roku.

   Byť policajtom nie je práca pre každého, vyžaduje viac ako iba fyzickú zdatnosť.  Na svoje prídu aj IT špecialisti, hoci ponúkané mzdy možno považovať za nedostatočne konkurencieschopné.
 • Autosalón v Ženeve 2024 naživo

  Všetko o novej Dacii Spring: Najlacnejší elektromobil prešiel výraznými zmenami. Pre firmy má skvelú funkciu navyše

 • Očakávame, že nová Dacia Spring bude aj naďalej veľmi atraktívna pre nákupcov firemných vozových parkov. Zostáva najlacnejším elektromobilom na európskom trhu.

   Prvýkrát ponúka obojsmerné nabíjanie V2L. To môže byť zaujímavé pre firmy, ktoré potrebujú mať počas prepravy tovarov napájanú chladničku alebo iné elektrické spotrebiče. Autorom našich fotografií je Rudolf Banecký.