Aj elektromobily zanechávajú výraznú uhlíkovú stopu, teraz je to aj na papieri a oficiálne!

Mnohí si kúpili elektromobil v domnení, že ušetria životné prostredie od vypúšťania skleníkových plynov. Realita je však komplikovanejšia.
Vydané  Text: 

Nabíjací konektor v elektromobile Mercedes-Benz B 250e (2016), foto: Erik Stríž
Elektromobily, hybridy a plug-in hybridy sú nepochybne skvelým vynálezom a výsledkom snahy o čo najmenší dopad ľudstva na planétu. Kritické hlasy však tvrdia, že aj výroba elektrickej energie a produkcia samotných elektromobilov vyžaduje také procesy, ktoré majú nezanedbateľné emisie skleníkových plynov. Ak je napríklad energia pre elektromobily vyrábaná súčastnými fosílnymi palivami uhlím a olejom, bilancia uhlíkovej stopy elektromobilu je prekvapivo vysoká – dokonca ekvivalantná spotrebe 8 litrov paliva na 100 km jazdy. Áno, až tak vysoká.

Elektromobil znečisťuje najmenej v Albánsku

Podľa štúdie Michiganského výskumného ústavu pre dopravu (UMTRI) sa nepriame emisie skleníkových plynov všetkých elektrických vozidiel (vzhľadom na výrobu elektrickej energie) značne líšia v závislosti od krajiny, do ktorej sú prevádzkované. Vo všeobecnosti sú batérie a elektrické vozidlá čistejšie z hľadiska emisií skleníkových plynov v 122 zo 141 krajín, pre ktoré boli k dispozícii údaje. V 19 krajinách zhoršujú bilancie o emisii skleníkových plynov uhoľné elektrárne, ktoré pre elektromobily musia vyrábať energiu na pohon.

Niekoľko zaujímavých výsledkov pre BEV (batériovu napájané elektromobily):
Albánsko generuje 100% svojej elektriny z vodných elektrární, prevádzka elektromobilu sa vyrovná spotrebe 0,05 l/100 km konvenčného pohonu;
Botswana a Gibraltár generujú 100% svojej elektrickej energie z uhlia a ropy), prevádzka elektromobilu sa vyrovná spotrebe 8,1 l/100 km konvenčného pohonu;
• prevádzka elektromobilu v USA sa vyrovná spotrebe 4,2 l/100 km konvenčného pohonu;
• prevádzka elektromobilu v Číne sa vyrovná spotrebe 5,9 l/100 km konvenčného pohonu;
• priemer pre celý svet je 4,6 l/100 km;
Mapa sveta a farebne rozlíšenými krajinami. Autori výskumu premietli emisie CO2 potrebné k vytvoreniu energie pre elektromobily do ekvivalentu spotreby konvečne poháňaných áut. Zdroj: Sivak and Schoettle, University of Michigan Transportation Research Institute (UMTRI) via Green Car Congress


Údaje pre štúdiu pochádzajú z Únie zainteresovaných vedeckých pracovníkov (Union of Concerned Scientists) a Medzinárodnej energetickej agentúry.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »ROZHOVOR

Martin Jahn zo Škoda Auto: Budeme ponúkať spaľovacie autá, kým to bude legislatívne možné; ale racionálne plánovať sa dá iba na dva roky.

 • Otvorený rozhovor odpovedá na viaceré otázky o budúcnosti značky Škoda. Racionálne môžeme odhadovať budúcnosť na dva roky, prekvapuje Jahn v rozhovore pre denník Autoviny.sk.

   Rozprávali sme sa o nástupe elektromobility, zmene na luxusnú značku, ale aj o tom, či je zmena spotrebiteľského správania dôvodom na zmenu obchodného modelu automobilky. Veľmi jednoznačne sa Jahn vyjadril aj o budúcnosti úžitkových vozidiel pod značkou Škoda.
 • MOTO

  BMW R 1250 RS: Rýchlo a ďaleko

 • Mníchovský dvojvalcový motor typu boxer neodmysliteľne patrí k ikonickému cestovnému enduru, ktorému nik nepovie inak ako GS.

   Lenže keď už konštruktéri majú túto techniku, vedia ju použiť aj v iných modeloch. a pre inú cieľovú skupinu. Odomkli sme celý článok z auto motor a šport č. 3/2024
 • Nový model

  Malé žihadlo. Nová Cupra Born VZ má mohutnejší výkon, adaptívne tlmiče a bubnové brzdy. Na jeden záťah prejde až 570 km

 • VZ je skratkou slova Veloz, čo znamená po španielsky rýchly a tradične označuje najvýkonnejšie verzie modelov značky.

   CUPRA Born VZ má výkon zvýšený na 240 kW (326 k), zrýchľuje z 0 na 100 km/h za iba 5,7 sekundy a maximálnu rýchlosť má elektronicky obmedzenú na 200 km/h. V minulom roku CUPRA predala 45 300 kusov Bornu, čo predstavuje medziročný nárast o 44,4 %.