Najkrajšie miniauto ako stvorené pre slečny: vyrábalo sa už pred 60 rokmi!

Je to súčasť automobilovej histórie, na ktorú sa často nespomína.
Vydané Text: 

Fiat 500, respektíve Nuova 500, sa vyrábal v 50., 60. a 70. rokoch 20. storočia s reverznými dverami. Verzie 500, 500 D, 500 Sport, 500 Giardiniera a 500 Furgoncino sa od seba odlišovali motorizáciami a vyhotovením karosérie, charakter klasickej päťstovky si však vozidlo udržiavalo vždy.
V 50. až 70. rokoch 20. storočia sa slávna fiatka – alebo ak chcete päťstovka – vyrábala prekvapivo s dvere otvárajúcimi sa v protismere jazdy. To, čo sa kedysi zvyklo volať samovražedné dvere, v skutočnosti samovražedné nebolo, dokonca takto vyhotovené dvere vyzerali skvele. 500-ke dodávali ešte trocha korenia k jej typickému krásnemu dizajnu a robili ho o niečo viac podobným napríklad takej Isette s taktiež talianskym pôvodom. Ako základová Nuova 500 sa spoločne s Nuova 500 Sport vyrobila v počte až 181 036 kusov.
500 Giardiniera (1960–1975)
Nepochybne najkurióznejším bol variant 500 Giardiniera (1960–1975), ktorý mal aj predĺženú karosériu, aj reverzné dvere. Dokopy to vyzeralo veľmi zvláštne, ale nie škaredo. Tieto automobily sú dnes unikátom a je nepochybné, že sa v takejto podobe už nikdy neobjavia vo výrobe. Pred desiatkami rokov sa skrátka dalo viac experimentovať s dizajnom a, treba to napísať otvorene, aj s bezpečnosťou.
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.