Pre koho je určený kabriolet s dojazdom 155 km? Smart Fortwo Cabrio electric drive

Dvojmiestny Smart Fortwo sa od tohto mesiaca predáva aj vo variante kabriolet s plne elektrickým pohonom.
Vydané Text: 

Smart Fortwo kabriolet s elektrickým pohonom. Viac fotiek nájdete v galérii (foto: Daimler)

Najmenšie mestské automobily majú svoje čaro. Smarty sú nápadné, pekné, praktické a ideálne pre ľudí, ktorí majú aktívny životný štýl a nepotrebujú veľa batožinového priestoru. Daimler teraz pripravil a spúšťa objednávky takého variantu modelu Fortwo, o ktorého praktickom využití ale môžeme celkom vážne pochybovať.

Jazdí výlučne na elektrinu, dobíjanie akumulátorov trvá celé hodiny a aj s 80 percentami ich kapacity odjazdí maximálne 155 kilometrov. Je nám úplne jasné, že v reálnych podmienkach tento dojazd klesá aj k polovici, čo robí z elektrického Smartu jedno z najmenej využiteľných automobilov súčasnosti.
Smart Fortwo kabriolet s elektrickým pohonom. Viac fotiek nájdete v galérii (foto: Daimler)

Až tak zlé to ale nebude. Cieľovou skupinou takéhoto zaujímavého elektroauta sú ľudia, ktorí pracujú aj bývajú v mestách a majú dobrý prístup k nabíjacím staniciam. Denne neprejazdia veľa kilometrov, ale používanie mestskej hromadnej dopravy sa im nepozdáva. Trojfázový synchrónny motor s cudzím budením je uložený v zadnej časti vozidla, disponuje maximálnym výkonom 62 kW (82 koní) a krútiacim momentom 160 Nm. Prevodovka je tradične bez prevodových stupňov, ktoré elektromobily nepotrebujú, je však možné využívať špeciálny jazdný režim ECO, ktorý spotrebu energie stláča k minimu a maximalizuje dojazd. Ten 155-kilometrový je už aj tak naozaj slabý, aktívny režim ECO bude teda s najväčšou pravdepodobnosťou štandardom.
Smart Fortwo kabriolet s elektrickým pohonom. Viac fotiek nájdete v galérii (foto: Daimler)

Kombinovaná spotreba energie je 13 kWh/100 km a roku 2018 bude na želanie dostupná mimoriadne výkonná rýchlonabíjačka s výkonom 22 kW. Tá umožní nabíjať 17,6 kWh akumulátor za menej ako 45 minút (80% kapacity). Bude potrebné to, aby bola napájacia sieť trojfázová. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 130 km/h. Elektrický kabriolet Fortwo prichádza ako tretí elektromobil po modeloch Smart Fortwo kupé a Smart Forfour.
Smart Fortwo kabriolet s elektrickým pohonom. Viac fotiek nájdete v galérii (foto: Daimler)
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.