Advertisement

Advertisement

Československí hasiči jazdili na najškaredšom veteráne sveta, Horch 853 Sportcabriolet (1941)

Horch 853 Sportcabriolet z roku 1941 je buď najškaredší veterán sveta alebo nadčasový automobil, ktorého dizajn nevieme oceniť ešte ani dnes po 76 rokoch.
Vydané  Text: 


Advertisement

Nestáva sa často, aby sme si prehľadávaní fotografií starých automobilov narazili na takýto kúsok. Horch 853 Sportcabriolet z roku 1941 je buď najškaredší veterán sveta alebo nadčasový automobil, ktorého dizajn nevieme oceniť ešte ani dnes po 76 rokoch.

Ešte na úvod však musím podotknúť, že Horch 853 má dve tváre. Tá, ktorú vidíte na titulnej fotke, patrí k tým horším. Jeho podoba bez škaredej vypuklej strechy vyzerá naopak úchvatne, jedinečne a skutočne krásne. Horch je dôkazom toho, že kabrioletom tie strechy predsa len veľmi nepasujú, aj keď sa dizajnéri snažia ako vedia… Verzia Horchu 853 s presklenou strechou v tvare brucha chrobáka mala svoj účel. Tento konkrétny automobil slúžil ako požiarnicke vozidlo, čo ešte aj dnes dokazujú hadice zvinuté v zadnej časti interiéru. Pre našinca je zaujímavý fakt, že tento automobil v roku 1945 zakúpil **hasičský zbor v Brne v Československu**.


Verzia kabriolet vo svojej základnej verzii (**fotografiu nájdete v galérii**) vyzerá vynikajúco, hoci tie predné partie aj naďalej zostávajú rozpačité a akosi chaoticky preplnené. Automobil zo 40. rokov 20. storočia predstavoval typický dizajn zlatých automobilových čias, teda dlhú karosériu s masívnym predkom a plynulo sa zvažujúcimi zadnými partiami až takmer k samotnej vozovke. Nemenej typickými sú masívne blatníky vpredu aj vzadu, pričom tie predné sa tiahnu od úplného predku až k zadným kolesám okulahodiacou líniou.

Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »KĽÚČOVÝ MODEL ZNAČKY

PRVÝ TEST KIA EV9: Výkonný luxus. Je však porovnávanie s BMW na mieste?

  • Na veľké SUV Kia EV9 sme čakali možno až príliš dlho, a tak vyburcovala naše očakávania. Prvé dva dni s modelom nám odhalili, či má EV9 právo považovať sa za vlajkovú loď značky.

     Na Slovensku sa predáva od 74 990 €, za čo dostanete verziu Earth 1st Edition RWD 99,8 kWh 149,5 kW. GT-Line 1st Edition ide potom od 82 990 €.  Zdá sa, že každé euro stojí za to.
  • FIREMNÉ AUTO

    Výhody veľkých teraz aj pre malých. Škoda vám dá flotilové zľavy či extra starostlivosť už pri kúpe jedného vozidla

  • Hovorí sa, že byť veľký má svoje výhody. V tomto prípade to znamená, že spoločnosť Škoda Auto Slovensko – líder vo fleetovom segmente – dokáže ponúknuť zvýhodnenú flotilovú ponuku pre firemných zákazníkov už pri kúpe jedného vozidla. To zahŕňa lepšie ceny, množstvo vozidiel ihneď skladom či ďalšie výhody vo financovaní a starostlivosti o vozidlo.