AKTUÁLNE: Vývoj umelej inteligencie v Tesle bude viesť Slovák Andrej Karpathy

Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.
Vydané Text: 

Slovensko sa opäť pozitívne zviditeľňuje vo svete. Najnovšie je „jeden z nás“ na vysokom poste v Tesle, Andrej Karpathy bude riadiť vývoj autopilota.

Ako uvádza [Denník N](https://dennikn.sk/803765/andrej-karpathy-ktory-v-15-rokoch-odisiel-za-slovenska-bude-mat-v-tesle-na-starosti-autopilota/?ref=tit) vo svojom dnešnom článku, Karpathy je mladý vedec pôvodom zo Slovenska, ktorý z krajiny odišiel ako 15-ročný. Pre americkú Teslu bude pracovať na pozícii Director of AI and Autopilot Vision a zodpovedať sa bude priamo Elonovi Muskovi, pre ktorého však pracuje už dlhšie – doteraz pracoval v Muskovej neziskovej organizácii venujúcej sa projektu otvorenej umelej inteligencie OpenAI. Karpathy prichádza do sveta, v ktorom nie je núdza o špičkových vedcov a odborníkov. Jeho predchodcovia sú David Nistér (dnes Nvidia) a Chris Lattner (predtým Apple).


Vyjadrenie spoločnosti Tesla k najatiu Karpathyho:

“Andrej Karpathy, jeden z popredných svetových expertov v počítačovej vízii a deep learning, sa pripojí k Tesle ako riaditeľ AI a Autopilot Vision, ktorý priamo podáva správu Elonovi Muskovi. Andrej sa usiloval o to, aby vďaka svojej práci na ImageNet poskytol zrak počítaču, ako aj predstavivosť prostredníctvom vývoja generatívnych modelov a schopnosťou navigovať na internete pomocou učenia sa. Nedávno bol vedeckým výskumníkom v OpenAI. Andrej dokončil odbor Computer Vision ako Ph.D. na Stanfordskej univerzite, kde preukázal schopnosť vytvárať komplexné popisy obrazov pomocou hlbokej neurónovej siete. Vďaka nemu počítač vidí nielen mačku, ale aj to, že je to oranžová bodkovaná mačka jazdiaca na skateboarde s červenými kolesami na hnedej podlahe z tvrdého dreva. Taktiež vytvoril a vyučoval “Konverzačné neurónové siete pre vizuálne rozpoznávanie”, čo je prvý a stále vedúci kurz Deep Learningu v Stanforde. “
Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »FOTOGALÉRIA

V Bratislave dnes odštartovala výroba nového Superbu, pozrite sa do zákulisia výroby závode VW Slovakia

  • Nový Superb Combi sa vyrába súčasne s VW Passat Combi, neskôr sa do programu produkcie pridá aj Superb vo verzii liftback.

     Závod Volkswagen Slovakia sa pre spustenie výroby dôležitých modelov výrazne modernizoval, investícia do projektu Beta+ obnáša stovky miliónov eur. V rámci prípravy na sériovú produkciu sa vyrobilo až do dvetisíc kusov nového Superbu Combi.
  • Nabitá ponuka

    Slovenský Mercedes prišiel s neodolateľnou ponukou. Do ceny elektromobilov zahrnul nabíjací kredit, poistenie, financovanie aj nabíjací set

  • Poistenie na 2 roky, flexibilný systém nabíjania Pro, kredit na nabíjanie, predĺženú záruku na 6 rokov alebo do 90 000 km a zvýhodnené financovanie sú teraz v cene každého avizovaného elektromobilu.

     Kredit na nabíjanie je až do 6000 eur! Ponuka platí pre vozidlá k priamemu odberu, aj pre vozidlá zadané do výroby, dodané do 31. 12. 2023.