Ako funguje diferenciál? Video spred pol storočia to vysvetľuje najlepšie

Diferenciál je kľúčový komponent pohonu automobilov.
Vydané  Text: 
Máme radi staré filmy o autách. Zdá sa, že v dobe, keď ešte počítače nevedeli pripravovať šikovné animácie, vedeli filmári oveľa praktickejšie a zrozumiteľnejšie vysvetľovať princípy a postupy. Dobrou ukážkou tohto tvrdenia je krátky film o tom, **ako funguje diferenciál na automobiloch**. Nie je to tak jednoduchý princíp, aby prišiel na um laikovi iba tak z ničoho nič, ale keď si pozriete štvorminútové video, budete v tom mať jasno. ### Podstatou sú rozdielne rýchlosti kolies Podstatou myšlienky, ktorá stála pri zrode diferenciálu, je nasledovný predpoklad: keď automobil prechádza cez zákrutu, kolesá na vnútornej strane oblúka prekonávajú menšiu vzdialenosť, zatiaľ čo tie vo vonkajšom oblúku väčšiu. To znamená, že tie vnútorné (teda ľavé alebo pravé podľa smeru zákruty) sa musia točiť pomalšie. V minulosti, keď si s týmto problémom konštruktéri nevedeli poradiť, napájali na motor iba jediné koleso na celom vozidle. To však, celkom prirodzene, nebolo ideálne riešenie. Problém bolo už len prechádzanie cez mierny terén. Keď sa toto jediné koleso dostalo do vzduchu, stál s ním aj celý automobil. Diferenciál je dnes oveľa komplikovanejší ako mechanizmus v krátkom filme, ide o veľmi dôležitý komponent pohonu, ktorý podlieha evolúcii a malým revolúciám. Moderný elektronický diferenciál je síce principiálne podobný tomu jednoduchému, umožňuje však priebežnú zmenu nastavení pre lepšiu kontrolu kolies a tak aj celého podvozka. Dnes poznáme diferenciál otvorený a samosvorný, dá sa ovládať elektronicky a podľa potreby môže byť jeho funkciou aj uvedenia vozidla do kontrolovaného pretáčavého šmyku, teda driftu. ### Elektricky poháňané kolesá V ére elektromobilov prichádza na rad aj technológia pohonu, v ktorej je každé z hnaných kolies roztáčané samostatným elektrickým motorom s možnosťou presného dávkovania krútiaceho momentu prostredníctvom riadiacej jednotky. Takto je možné získať také jazdné vlastnosti, ktoré by s pomocou jednoduchého diferenciálu nikdy neboli možné.




Erik Stríž je motoristický novinár, redaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.

Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk





Pokračujte na ďalší príspevok »



Rozhovor

Milovník áut Craig Ramsay o autách, šoférovaní a hokeji: Ako si užil vlajkovú loď Škoda Superb?

  • Craig Ramsay, tréner našej hokejovej reprezentácie, mal ako jeden z prvých na Slovensku možnosť na týždeň otestovať úplne nový model Škoda Superb.

     V exkluzívnom rozhovore pre Škoda Storyboard prezradil, ako sa mu jazdilo, akým je šoférom, čo pre neho znamená svet áut a čo vlastne poháňa prvého muža našej hokejovej reprezentácie? Samozrejme, podelil sa aj o to, ako vidí šance na prípadný úspech jeho zverencov na blížiacich sa hokejových majstrovstvách sveta.
  • LÁSKA NA PRVÝ AJ DRUHÝ POHĽAD

    Ideálne vyváženie hodnoty a ceny / Dlhodobý test Kia Ceed 1.5 T-GDi 6MT Sport

  • Neverte im, keď tvrdia, že potrebujete prémiové auto, aby ste si splnili sny. Každému záleží na cene, nenechajte sa preto zahanbiť tým, že cielene hľadáte nové auto s najlepším balansom ceny, hodnoty, techniky a estetiky.

     Kia Ceed je stálicou, ktorá je overená, obľúbená a vytrvalo na poprednej pozícii, pokiaľ ide o ponúkanú výbavu vzhľadom na cenu - dokonca aj v stupni výbavy s názvom Sport. Foto: Juraj Hrivnák
  • Výpadok Slovensko.sk

    Portál Slovensko.sk má problém, elektronicky so štátom cez Chrome a Edge nevybavíte nič. Návod, ako to obísť

  • Kto chcel využiť týždeň so sviatkom na to, aby si vybavil záležitosti, ktoré od neho vyžaduje štát, má smolu. Portál Slovensko.sk naďalej trápia výpadky pre najčastejšie používané prehliadače internetu.

     Riešenie spočíva v nainštalovaní alternatívnych prehliadačov Opera alebo Firefox.