Technické údaje Škoda Kodiaq RS


Tí, ktorí netrpezlivo očakávali športovú verziu jedného z najpopulárnejších kombi na svete, sa začiatkom júla dočkali a pravdepodobne užasli.

Nový Volkswagen Golf R Variant je najnovším prírastkom do sveta športovo ladených modelov značky Volkswagen, prichádza pomerne krátky čas po modeli Polo GTI a stanovuje nový zlatý štandard vo svojom segmente a triede. Proporčne priestrannejšia verzia dynamického hatchbacku Golf R pracuje s vynoveným benzínovým motorom 2.0 TSI, ktorý dosahuje maximálny výkon 235 kW (320 koní) a až 420 Nm krútiaceho momentu.

Avízo na dobrú dynamiku potom udávajú najmä dva údaje: pohon všetkých štyroch kolies a dostupnosť maximálneho krútiaceho momentu v rozsahu 2 100 až  5 350 ot./min. Motor si síce vyžaduje vyhnanenie do mierne vyšších otáčok, aby sa dostavila jeho najväčšia sila, potom si ju však drží dlho, čo sa má prejavovať na dobrej pružnosti motora.

Inzercia

Nový Volkswagen Golf R Variant bude na Slovensku dostupný od augusta

Akcelerácia z nuly na rýchlosť 100 km/h prebehne už za 4,9 sekundy. Na tomto skvelom výsledku sa podieľajú 7-stupňová automatická prevodovka DSG s funkciou Launch Control a pohon všetkých štyroch kolies 4Motion. Obmedzovač rýchlosti je nastavený na 250 km/h, ale s príplatkovým balíčkom R Performance sa zvyšuje až na 270 km/h.

Je otázne, kedy a kde na Slovensku takúto rýchlosť reálne využijete, riešením môže byť absolvovanie hodinky divokej jazdy na motoristickom okruhu. Áno, pokojne aj s kombi.

Inzercia

Veď Golf R Variant obsahuje aj jazdný režim Special, ktorý bol pripravený práve pre jazdy na okruhoch (konkrétne pre Nürburgring). Jednou z vlastností tohto režimu je funkcia, že prevodovka DSG nepreradí ani po dosiahnutí maximálnych otáčok.

Ďalším špeciálnym režimom je ten s názvom Drift, ktorý priestrannému kombi umožňuje driftovať aj s pohonom všetkých kolies. Rovnako ako v hatchbacku dokáže diferenciál posielať krútiaci moment z motora výhradne na zadné kolesá. „Celý systém je navyše prepojený aj s pohonom 4Motion, elektronickými uzávierkami XDS a adaptívnymi tlmičmi DCC cez nový Vehicle Dynamics Manager,“ uvádza Volkswagen na svojom blogu.

Výrobca nezabudol ani na jednu dôležitú funkciu, úplné vypínanie ESC.

Popri tom všetkom je R Variant v porovnaní s konvenčným Golfom znížený o dva centimetre, obsahuje upravenú kinematiku a geometriu zavesenia kolies a väčšie kotúčové brzdy s plávajúcim uložením na hliníkových klobúkoch, čo znižuje hmotnosť kotúčov o 600 gramov na stranu.

Všetky tieto pozoruhodné technické údaje sú o to pôsobivejšie, že ide o kombi s batožinovým priestorom s kapacitou 611 litrov a nákladným priestorom s objemom 1 642 litrov.

K tomu si pripočítajte možnosť vozenia nákladu na streche (strešné lyžiny sú už v sérii výbavy R) a ťahania brzdeného prívesu s hmotnosťou do 1,9 tony.

Inzercia

Predpokladaný začiatok predpredaja na Slovensku sa začne v priebehu augusta s uvádzacou cenou od 46 640 eur vrátane DPH. Cenou tak prekonáva aj Golf Variant Alltrack. Pre porovnanie, Golf Variant vo výbave R-Line (teda ide prevažne o estetické vylepšenia) sa predáva od 26 410 eur.

 

Inzercia

 

 

Značkahybrid (nafta+elektrina)
ModelKodiaq
TypRS
Rok výroby/modelový ročník2021
Dĺžka4 699 mm
Šírka1 882 mm
Výška1 687 mm
Rázvor2 790 mm
Prevádzková hmotnosť1 899 kg
Užitočné zaťaženie654 2 390 kg
Objem batožinového priestoru (min.)835 dm3
Objem batožinového priestoru (max.)2 065 dm3
Max. výkon245 180 kW
Max. výkon pri5 250 - 5 600 ot./min
Max. krútiaci moment370 Nm
Max. krútiaci moment pri1 600 - 4300 ot./min
Max. rýchlosť234 km/h
Zrýchlenie 0-100 km/h6,5 s
Palivobenzín
Objem valcov 1 968 cm3
Usporiadanie valcov50
Počet valcov4
Poháňaná náprava4×4
Typ prevodovkyautomatická
Počet prevodových stupňov7
Kombinovaná spotreba8,9 | 10,1 (test) l/100 km
Emisie CO2195 - 203 g/km
Cena56 504

Pokračujte na ďalší príspevok »NOVÝ MODEL

Už vieme, ako bude vyzerať nová ŠKODA KODIAQ! Oficiálne skice dopĺňame o návrhy od umelej inteligencie

 • Týždeň pred svetovou premiérou zverejnila Škoda Auto dizajnové skice exteriéru novej generácie modelu Škoda Kodiaq.

   Medzi hlavné novinky patrí skulpturálne tvarovaná predná časť, výrazné hranaté podbehy kolies, kolesá s priemerom 17″ až 20″, robustný zadný nárazník a predné svetlomety Matrix-LED druhej generácie s kryštalickými dizajnovými prvkami 
 • SERVIS

  Čo sa stane so všetkými použitými batériami v autách? Tie nové vydržia oveľa dlhšie, ako sa očakávalo

 • Problém s veľkým množstvom nepoužiteľných batérií nakoniec nie je tak pálčivý, ako kritici spočiatku avizovali.

   Nové generácie batérií vydržia oveľa dlhšie, ale otázku ich ďalšieho života je stále potrebné zodpovedať. Kuriózne je, že používaná batéria dnes môže byť drahšia ako tá čisto nová od automobilky.
 • DOPRAVNÁ PORADŇA / PORUCHA NA DIAĽNICI

  K pokazenému autu na diaľnici zavolala Diaľničnú patrolu, platila aj tak. Chyba však nebola na strane NDS, odťah do servisu nemá kto preplatiť

 • Služby Diaľničnej patroly sú bezplatné, ale nevykonáva všetky služby, ktoré by mohol motorista potrebovať.

   Otázku od čitateľky o poplatkoch za odťah z diaľnice zodpovedala NDS. 
 • Týždeň kontroly a nastavenia svetlometov opäť zadarmo

 • V týždni od 2. 10. do 6. 10. 2023 prebehne jubilejný desiaty ročník medzinárodnej preventívne bezpečnostnej akcie Vidieť a byť videný, ktorá je zameraná na odbornú kontrolu a nastavenie svetlometov motorových vozidiel.

   Zadarmo sa tento rok budú nastavovať svetlomety vozidiel s legálnymi LED svetelnými náhradnými zdrojmi H4 alebo H7. Do projektu je zapojených takmer 100 servisov zo všetkých krajov republiky.