Čisté retro / Test Jawa 350 Pérák

Retro motocykle sa ukazujú ako zaujímavá odnož, ktorej sa venuje čoraz viac výrobcov. Ak sa toto retro spája aj s vašimi vlastnými spomienkami, získa pre vás oveľa väčší význam. Asi ako Jawa 350 Pérák v našich končinách.
Vydané Text: 

Napínavú históriu tohto u nás legendárneho motocykla ste si mohli prečítať na jar vo vydaní číslo 3. Dozvedeli ste sa, že názov nepochádza z toho, že by boli odpružené obe kolesá, čo aj tak boli, no z toho, že Pérák bol imaginárny hrdina českého protifašistického odboja, ktorý mal na nohách pružiny (perá) a vďaka tomu sa mohol premiestňovať veľmi rýchlo a nebadane. Teraz sme sa dostali k reálnemu testu. Na vlastnej koži a na slovenských cestách. Už prvý pohľad mi ako štyridsiatnikovi zapálil prvú iskru v oku. Veď toto mi silno pripomína všetky tie staré stroje, ktoré som začiatkom 90-tych rokov stretával na prázdninách v rôznych kútoch Slovenska. Ich majitelia si ich opatrovali, starali sa o ne, no zároveň na nich denne jazdievali. Nezriedka aj po poľných a lesných cestách. ### Nové myšlienky Dnešný Pérák už pochádza z Indie, kde ho vyrába spoločnosť Mahindra. Tá získala licenciu od pôvodnej českej Jawy a musím povedať, že tvarovo sa Indom podarilo základný odkaz zachovať a preniesť ho do dnešných čias. Rovnako sa vyjadrili aj desiatky ľudí, ktorí ma za týždeň stretli na cestách

Tento obsah je vyhradený
pre predplatiteľov časopisu auto motor a šport

Prihláste sa do svojho účtu
alebo si objednajte online predplatné hneď teraz.

Ak ste sa už prihlásili, celý článok nájdete
v elektronickej verzii časopisu auto motor a šport č. 7/2022, strana č. 92
.
Pokračujte na ďalší príspevok »LEGISLATÍVA

Namiesto 3,5 tony má byť nový štandard 1,8 tony. Na jazdu v SUV budete musieť spraviť nový vodičák B+, návrh je už na stole (aktualizované)

 • Nové opatrenia počítajú aj s prísnejším posudzovaním podľa veku vodičov – starší by boli kontrolovaní prísnejšie a do 21 rokov by ste za volant SUV ani nesadli.

   Návrh počíta aj s úpravou maximálnej rýchlosti v EÚ na 130 km/h 
 • ODPORÚČAME

  Už poznáte kartu Jazdí celé Slovensko? Získate s ňou poistenie celej posádky, zľavy na STK, v servisoch, reštauráciách i autoškolách

 • Iba za 25 € ročne získate mimoriadne výhody, ako sú úrazové poistenie vodiča a posádky či zľavy do 20% v autoservisoch.

   Zľavy platia u viac ako 50 zmluvných partnerov ÚAMK a po registrácii v systéme u viac ako 1500 partnerov svetovej siete MyWord. Významnou časťou projektu je humanitárna pomoc - činnosť Detskej dopravnej nadácie, ktorej cieľom je pomáhať sirotám pozostalých, ktorých rodič, alebo rodičia zahynuli pri dopravnej nehode.
 • AUTOPRIEMYSEL

  Nečakaný obrat: Británia odkladá zákaz benzínových a naftových áut po tom, čo automobilky investovali miliardy do vývoja elektromobilov

 • Veľká Británia pôvodne plánovala zakázať predaj nových áut so spaľovacími motormi už za sedem rokov, teraz tento termín posúva.

   Premiér Rishi Sunak (na foto) upresnil aj to, ako to bude s predajom áut po roku 2035. Reakcie značiek KIA, FORD, VW a TOYOTA.
 • AKTUALITY

  Mladí hackeri za dva dni navrhli moderný systém pre vjazd vozidiel do historického centra Bratislavy

 • Podľa mestskej časti Bratislava-Staré Mesto súčasný systém registrácie a povoľovania vjazdu vozidiel do historického centra mesta nevyhovuje.

   Rezort s Campus Cowork zorganizovali hackathon, na ktorom mali mladé talenty aj skúsení IT profesionáli príležitosť navrhnúť riešenia zlepšujúce každodenný život občanov Ministerstvo investícií medzi študentov a IT nadšencov rozdelilo 6 000 eur.
 • MOTORISTICKÝ ŠPORT

  Maco Racing mal vo francúzskom Circuit Paul Ricard druhú najrýchlejšiu Yamahu. Bilancia pretekov Endurance World Championship 2023

 • Slováci opäť ukázali, že napriek menším lokálnym pomerom vedia vďaka talentu a spolupráci ľudí v tíme konkurovať najlepším na svete.

   Vo Francúzsku pritom štartovali z 22. miesta zo 47 zúčastnených tímov z celého sveta.  Bilancia je 6. vo svojej kategórii, 8. celkovo a 3. v nezávislých tímoch.