Autoviny.sk

VIDEO: Drsný odkaz pre hejterov Toyoty Supry? Aj napriek zapožičaným dielom je originálna!

Internet je nekonečný zdroj múdrosti (ehm), a tak opäť ďalší test začíname práve s odvolaním sa naň. Fanúšikovia japonských áut svojho času plakali, prečo Toyota prestala vyrábať športové autá. Veď to má v génoch. Toyota priniesla model GT86. Jedno z najdelikátnejšie jazdiacich áut, aké sa dá za peniaze kúpiť. Reakcia ľudí? 200 koní je málo! Pritom výkon vôbec nebol pointou auta. V každom prípade tento bod bol taký silný, že nikomu neprekážalo, že model GT86 mal dvojičku v podobe Subaru BRZ. Mimochodom, autá sú takmer na nerozoznanie, ale tak ďaleko sa nikto nedostal. Všetci skončili pri 200 konských silách. Teraz sa Toyota chytila novej príležitosti. Vzkriesila slávne meno Supra a na pomoc si prizvala vskutku prominentného partnera: BMW. Internet však opäť vedel svoje, vyhlásil to za svätokrádež a asi by skôr akceptoval, ak by Toyota vyrábala už iba Priusy a jedine v ružovej farbe než toto. Keďže výkon 340 koní považuje internet za dostatočný, tentoraz nestačí zas to, že sesterské BMW Z4 je cabrio a Toyota GR Supra coupé, že vyzerajú totálne odlišne, majú rôzny interiér a aj inak naladený podvozok.

Toyota GR Supra

K VECI

Nebudem písať, v čom presne je Toyota GR Supra odlišná od BMW Z4. O tom sa už toho popísalo dosť. Len pripomeniem, že vďaka prítomnosti strechy je ľahšia a oveľa tuhšia. Teraz sa však poďme na Supru pozrieť bez predsudkov. Mimochodom, písmená GR v jej názve znamenajú Gazoo Racing a Supra je prvá sériová Toyota, ktorá bola od podlahy vyvíjaná v spolupráci s týmto špeciálnym oddelením. Gazoo Racing nám priniesli Yaris GRMN a starajú sa o všetky pretekárske Toyoty od WRC až po vytrvalostné preteky. To nie je zlý začiatok.

ĎALEKO OD KONCEPTU?

Hneď na úvod musím povedať, že Supra sa mi páči. Aj keď tí umiernenejší kritici hovoria, že má ďaleko od konceptu a ja musím uznať, že majú pravdu, treba byť realista. Také divoké auto by cez kontrolu úradmi neprešlo. Napriek tomu si myslím, že Supra vyzerá super.

Dlhá kapota, nízka silueta s kabínou posunutou až dozadu, poriadne napučané blatníky vyplnené nádhernými kolesami s kovanými diskami. Toyote sa podarilo nadizajnovať niečo, čo v sebe nesie malý odkaz histórie, ale zároveň vyzerá moderne a najmä originálne. Na nič sa nehrá, na nič sa nepodobá (TVR nerátam). Bublinová strecha a integrovaný spojler na zadnej kapote jej dodávajú šmrnc, pričom hmlovka/svetlo spiatočky integrované centrálne do veľkého difúzora vyzerá božsky. KROK SPÄŤ? Interiér Supry ma príjemne prekvapil, avšak z nečakaného dôvodu.

Toyota GR Supra

Myslel som si, že bude identický s tým v BMW Z4, ale nie je. Používa takmer výlučne prvky BMW, ale zo starších modelov. Chyba? Práve naopak! Panel klimatizácie, autorádio aj iDrive pochádzajú z predchádzajúcej generácie bavorákov a nemám problém priznať, že ich preferujem. Supre náramne pristanú. Nudný a zle čitateľný digitálny prístrojový štít zo Z4 navyše v Toyote vylepšili pevným otáčkomerom, takže je trojrozmerný a grafiku má neporovnateľne lepšiu, lepšie čitateľnú a krajšiu. A práve pri interiéri a výbave môžeme byť vďační, že sa Toyota spojila práve s BMW. Supra má vďaka tomu najlepší infotainment v biznise spolu s možnosťou písať prstom na povrch dotykového ovládača, vodičovo sedadlo má nastaviteľné bočnice, má perfektné nerušiace asistenčné systémy, vynikajúce inteligentné svetlá, všetko má svoju logiku a perfektne funguje.

Bombový dodávateľ

Najviac však môžeme byť vďační za kombo motor-prevodovka. Keď už si ich idete od niekoho „požičať“, tak prečo nie od najlepších? A dovolím si tvrdiť, že prepĺňaný radový šesťvalec s kódovým označením B58 je pre Supru asi najlepšia voľba. Má primeraný výkon už v základe, ale zároveň má obrovský tuningový potenciál vďaka uzatvorenej koncepcii bloku motora. A prevodovka? Známy osemkvalt azda nepotrebuje ďalší oslavný komentár. To všetko je uložené v aute s nižším ťažiskom, než má Toyota GT86. Pomer šírky k dĺžke auta je ideálnych 1,55 : 1, rozloženie hmotnosti je 50 : 50 vďaka motoru posunutému čo najviac dozadu. Toyota vraví, že naladenie podvozka aj motora si robila sama a to je dobrý signál. Takže... štartujeme.

Toyota GR Supra

Poriadný svalnáč

Prvé momenty sú zvláštne. Na volante znak Toyota, a predsa veľmi pripomína BMW. Nádherný zamatový zvuk šesťvalca, ktorý v športovom režime dopĺňajú pľuvance z výfuku, odniekiaľ poznám. Prevodovka radí presne tak, ako by radila v BMW. Riadenie je tiež veľmi podobné. Akurát samotný podvozok je trochu iný. Má v sebe istú poddajnosť, ktorá je dobre skrytá za tuhým naladením. Vďaka tomu auto na nerovnostiach nebúcha a neodskakuje.

Toyota GR Supra

Chuť zdrapiť Supru za pačesy a poriadne ju prevetrať rastie, takže načo zdržovať. Aktivujem športový režim, ktorý mi hneď umožní prispôsobiť si ho podľa vlastných predstáv. Reakcie na plyn, prevodovka, tlmiče a riadenie majú dva režimy. Normálny a športový. Sport+ chýba. Mne nie. Plynový pedál zarazím do podlahy a Supra sa okamžite pozbiera. Ručička letí k červenej sedmičke na otáčkomere a tesne pred ňou sa mi rozsvietia všetky segmenty, ktoré naznačujú, že je čas preradiť. Jeden, dva, tri, štyri... Ide to riadne rýchlo a Supra neúnavne tlačí bez náznaku únavy vo vyšších otáčkach, pričom krátke prevody udržujú motor neustále „vo vare“. Výkon mi tu rozhodne nechýba. Zvuk znie v športovom režime občas trochu synteticky, ale zvykol som si.

VEĽKÁ GT86

V každom prípade akokoľvek dobrá je pohonná jednotka novej Supry, nie je to pointa tohto auta. To zistíte, len čo na ňu začnete tlačiť v zákrutách. Tam sa ukáže, ako je Supra dokonale vyvážená a že dokáže počúvať na rôzne šoférske štýly. Predvádza delikátne vlnenie bokmi v nájazdoch do zákruty, ktorým je známa Toyota GT86. Tu sa to všetko odohráva vo vyšších rýchlostiach – GR Supra má fakt veľký grip. Ale nedáva vám pocit, že je neprekonateľný. Dá sa veľmi dobre odhadnúť a autom balansovať na hrane milimetrovými úpravami polohy akcelerátora alebo volantu.

Predtým, než sa Supra dostane do plnotučného šmyku, dáva vodičovi jasné signály, čo má v pláne. Ak by som mal niečo skritizovať, bolo by to riadenie, ktoré má na môj vkus až príliš ostrý prevod. Korektúry šmykov si tak vyžadujú extrémnu precíznosť. Ale niekomu to môže vyhovovať. Jazdne som však zo Supry nadšený. Dokáže všetko, čo od dobrého auta chcem. Vďaka aktívnemu samosvoru sa s ňou dá krásne driftovať. Je hravá, má perfektné brzdy a pocitovo je mimoriadne agilná. Na ceste nie je priveľká a na huncútstva vám dáva veľa priestoru. Jej nezákerný charakter a vypiplané správanie na limite jej môže závidieť veľa konkurentov.

Toyota GR Supra

Priestor na kreativitu

Keďže Supra je tunerská modla, aj nový model myslí na úpravcov. Má diery na montáž rozpier, predprípravu na dodatočný chladič oleja, prevodovky aj diferenciálu. Zaslepené otvory na karosérii sa dajú sfunkčniť a ten motor? Niektorí úpravcovia šepkajú, že by mohol zniesť aj 1 000 koní. Tak ako teda? Budeme Toyotu hejtovať za to, že v časoch, keď sa tľapká po ramene za nový hybrid alebo elektromobil, vytvorila skvelé športové auto? Budeme mrzutí, že to je prezlečené BMW, keď bez neho by Supra nevznikla vôbec? Nemali by sme radšej oslavovať, že výber športových áut sa rozšíril o také, ktoré myslí nekompromisne na zážitok z jazdy a nezabúda dokonca ani na tunerov? Ja si veru pripíjam: na Toyotu!

Text: Juraj Hrivnák Foto: PANER

Naše hodnotenie

Hodnotenie: 5
Klady
  • Jazdné vlastnosti
  • Skvelý pohonný reťazec
  • Dizajn
Zápory
  • Komfort v meste
  • Malá nádrž
Rád skúšam nové veci a neznášam jednoliatý spôsob života. Práve vďaka tomu som sa dostal aj k písaniu článkov. V novinárskej branži sa pohybujem od roku 2015, začínal som ako kameraman a redaktor v košickej regionálnej televízií Naša (ktorá sa neskôr preorientovala na Košice:Dnes). 90% svojho času venujem video-tvorbe a fotografii, no popritom sa rád uvoľním aj pri ďalších kreatívnych prácach.
Vždy som túžil pracovať s autami a tento sen sa mi splnil v tej najdokonalejšej podobe. A nevyužil som ho len na to, aby som sa mohol voziť po meste. Chcel som autám rozumieť a vedieť ich čo najlepšie ovládať. Tak som si ako prvé auto kúpil staré BMW 328i. Po rokoch úprav (auta aj šoféra :-) ) som s ním na Slovakia Ringu už naháňal oveľa novšie a silnejšie autá. Vždy ma fascinovala jazda na hrane a tak na okruhu trávim čo najviac času. Či už pre zábavu, alebo občas ako inštruktor. Autá nehodnotím len podľa infotainmentu a objemu kufra, ale najmä podľa charakteru, techniky a jazdných vlastností. Obľúbené autá? Toyota GT86, Mazda MX-5, BMW M3 a Porsche 911 GT3.

Mohlo by vás zaujímať


Najnovšie zo sekcie