Magazín

Škrabka na ľad nestačí! Takto jednoducho si vyrobíte domáci rozmrazovač čelného skla z dvoch prísad

Domáci rozmrazovač čelného skla
Zdroj: YouTube

Slovenskí motoristi v uplynulých ránach opäť začali nachádzať svoje vozidlá pokryté bielou vrstvou námrazy. Mnohým to nepochybne skomplikovalo ranný dojazd do práce, pretože sa museli zaoberať čistením bočných skiel, prípadne čakať, kým sa vyhrievaním čelného a zadného skla námraza roztopí. Nepotrvá dlho a budeme musieť z áut nielen zhŕňať sneh, ale aj škrabkami čistiť nánosy ľadu. Takúto povinnosť máme dokonca aj zo zákona, konkrétne nám to prikazuje § 38 ods. 4 Zákona o cestnej premávke č. 8/2009: Vodič vozidla je pred jazdou povinný odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.

Podobné príbehy nešťastných motoristov sa do našej redakcie v zimnom období dostávajú pravidelne prostredníctvom našej stránky na Facebooku, a preto sme sa rozhodli spísať niekoľko užitočných tipov, vďaka ktorým si môžete ranné odmrazovanie auta uľahčiť.

Zimná zmes z ostrekovača

Ak je na čelnom skle iba mierna námraza, úplne postačí, keď čelné sklo postriekate zimnou zmesou, ktorú ste predtým naliali do nádržky ostrekovača. Zimná zmes dokáže počas niekoľkých sekúnd rozmraziť ľad a stierače napokon zvyšky námrazy zo skla celkom odstránia. Nie je to riešenie univerzálne, pretože ak by ste tento proces opakovali každé ráno, zvyšovali by ste riziko poškodenia gumičiek stieračov, najmä ak vám slúžia už viac ako rok. Pri väčšej námraze sa tiež môže stať, že budú zamrznuté aj trysky ostrekovačov čelného skla, prípadne prekryté snehom, vtedy vám tento postup nepomôže.

Domáci rozmrazovač

Špeciálny roztok môžete dnes kúpiť takmer v každom obchode s autopríslušenstvom, problémom je však vyššia cena. A obyčajne si na neho spomeniete až večer, keď ste už doma a nemáte chuť ísť do obchodu. Ušetriť čas a peniaze môžete tak, že si rozmrazovač urobíte doma a potrebovať k tomu budete len dve prísady, ktoré nájdete v každej domácnosti. Receptov je hneď niekoľko, my sme vybrali dva najjednoduchšie.

  • Roztok octu: do rozprašovača nalejte 2/3 octu a 1/3 čistej vody.

  • Alkoholový roztok: do rozprašovača nalejte 2/3 čistého liehu a 1/3 vody.

Po zmiešaní ich uchovávajte doma. Ponechanie roztoku v chladnom aute znižuje jeho účinnosť!

Tieto roztoky majú nižšiu teplotu mrznutia než voda a preto zamŕzajú iba pri oveľa nižších teplotách. Odporúčame vám naniesť vrstvu na čelné sklo už večer, aby sa na ňom cez noc nevytvoril ľad. Oba roztoky však fungujú aj v prípade zamrznutého čelného skla. Po nastriekaní na čelné sklo sa začne námraza pomaly rozpúšťať. V prípade hrubej vrstvy námraza zmäkne a jej odstránenie bude o niečo jednoduchšie.

Clona na okno

Clonu nasaďte na suché čelné sklo pred odchodom domov, tá by mala byť vyrobená z nepremokavého materiálu. Neodporúčame vám používať novinový papier ani kartón, pretože papier nasáva vlhkosť a môže primrznúť k oknu. Nasadzovanie clony každý večer vám síce zoberie zo života približne dve minúty, ale ráno budete rýchlejšie pripravený vyraziť na cestu.

Slnko

S odmrazovaním čelného skla vám môže pomôcť aj slnko. Zaparkujete auto čelným sklom nasmerovaným na východ a v prípade dobrého počasia vám ranné slnko môže auto odmraziť, prípadne zmäkčiť vrstvu ľadu.