Nachádzame sa v ročnom období, pre ktoré sú typické zhoršené poveternostné podmienky aj viditeľnosť. Obzvlášť počas jesene a zimy mnohí pripomínajú zásadu „vidieť a byť videný“ na cestách. Pravidelne sa však stretávame s motoristami, ktorí šoférujú auto s vypálenými žiarovkami, zle nastavenými svetlometmi či dokonca úplne bez svetiel.
AUTOMATICKÉ SVETLOMETY SÚ ZRADNÉ
Problémy vytvárajú aj moderné vozidlá s automatickým svietením. To dokáže samočinne rozsvecovať príslušné svetlomety na základe intenzity svetla v okolí. Táto vychytávka funguje bezchybne v tuneloch a pri západe/východe slnka. Automatické svietenie však má svoje pevne stanovené limity.

Zásah vodiča je potrebný v prípade hmlistého počasia, ktoré systémy nedokážu rozlíšiť. Časť motoristov sa tak počas hmly spolieha na automatické svetlomety, ktoré pri dostatočnej intenzite svetla cez ponechávajú aktivované len denné svietenie vpredu, čo zbytočne zvyšuje riziko vážnej nehody. V prípade niektorých značiek nie je systém automatického rozsvecovania svetlometov prepojený so stieračmi a počas dažďa nedochádza k aktivácii plnohodnotného stretávacieho režimu. V tomto zmysle apelujeme predovšetkým na majiteľov vozidiel Hyundai a Kia, ktorých počas zhoršenej viditeľnosti stretávame najčastejšie len s aktívnym denným svietením. Automobily značiek Hyundai a Kia navyše nevidieť ani zozadu, pretože zadné obrysové svetlá zostávajú pri dennom svietení vypnuté.

AKO SPRÁVNE SVIETIŤ
Obľúbené LED denné svietenie smie vodič využívať výhradne počas dňa za nezníženej viditeľnosti. Nezáleží na tom, či je zima alebo leto. Ak počas dňa v akomkoľvek ročnom období klesne viditeľnosť, napríklad začne pršať alebo snežiť, je povinnosťou vodiča dbať na svietenie stretávacími, prípadne aj hmlovými svetlami.
Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly vodič smie použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa. V opačnom prípade musia zostať vypnuté tak, aby sme neoslepovali okoloidúcich vodičov. Diaľkové svetlomety používame na neosvetlených úsekoch v noci, mimo zastavaného územia.
Za nesprávne použitie svetiel udeľujú policajti pokutu v blokovom konaní vo výške do 50 eur, prípadne viac v závislosti od situácie. Službukonajúci policajt vám okrem pokuty za nesprávne použitie svetiel môže udeliť aj ďalšie pokuty, ktoré priamo súvisia s nesprávnou či nebezpečnou prevádzkou vozidla.
SYMBOLY SVETLOMETOV:
