Magazín

Chcete pri kúpe jazdeného auta ušetriť? Tieto modely teraz kúpite až o polovicu lacnejšie, pretože vyšli z módy

BMW 520d Touring (2010)

Trh s ojazdenými automobilmi už v júli zaznamenal prvé významné pozastavenie rastu cien. V auguste tento trend naďalej pokračuje a ceny inzerovaných ojazdených áut na slovenskom trhu pri niektorých typoch karosérií dokonca klesajú. Najviac ušetríte v prípade najobľúbenejších hatchbackov, ktorých stredná hodnota ceny je v priemere o 400 eur nižšia v porovnaní s predošlým mesiacom. V niektorých výnimočných prípadoch, ako je Toyota Yaris, sa dá kúpiť vozidlo aj o 44 % lacnejšie. Klesá aj cena MPV alebo pickupov. Vyplýva to z analýzy trhu Barometer, ktorú pravidelne realizuje spoločnosť AURES Holdings.

BMW 535i Gran Turismo

„Už druhý mesiac pozorujeme zmenu v cenách naprieč celým stredoeurópskym trhom ojazdených áut. V auguste ceny na trhu začali výraznejšie klesať. Najvýznamnejší pokles na Slovensku vidíme pri najobľúbenejších hatchbackoch, kde sa stredná hodnota ceny znížila o 400 eur. Podobne je to aj v prípade pickupov, tých je ale na trhu neporovnateľne menej. Ceny klesli aj pri MPV, aj keď len o 99 eur,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings. „Hoci zníženie cien na Slovensku je miernejšie ako napríklad v susednej Českej republike, ide o pozitívny trend, ktorý podporili aj predajcovia ojazdených automobilov, a to letnými zľavami prvýkrát po viac ako dvoch rokoch. Až s príchodom jesene ale uvidíme, či ide len o výkyv spojený s letom alebo dlhodobý trend,“ doplnila Topolová.

Nový Yaris má záujem o mužov

Podľa aktuálneho vývoja na celom slovenskom trhu ojazdených áut medzimesačne poklesla najvýznamnejšie cena hatchbackov, a to len od júla priemerne o 400 eur. Stredná hodnota ceny hatchbackov, ktoré v bazároch tvoria takmer tretinu tohtoročného celkového dopytu, je tak na celom slovenskom trhu aktuálne na úrovni 7 500 eur. Najviac sa znížili ceny lacnejších značiek hatchbackov. Napríklad Toyotu Yaris kúpite o 44 % lacnejšie, najčastejšie za 5 499 eur, vo veku 10,2 roka a s nájazdom 113 tisíc kilometrov. Citroen C4 vyjde na 3 950 eur, teda o 31 % menej. V prípade Opelu Corsa ušetríte oproti júlu takmer 27 % a najčastejšie za tento model zaplatíte 3 945 eur.

Záujemcovia v auguste zatiaľ mohli ušetriť aj pri nákupe MPV, aj keď stredná hodnota ceny klesla len o 99 eur. Najvýznamnejšie išla dole cena v prípade Volkswagenu Sharan, kedy medzimesačne klesla o 27,5 % a v auguste si motoristi tento model mohli zaobstarať najčastejšie za 5 000 eur. Rovných 2 000 eur mohli ušetriť záujemcovia o kúpu Mercedesu B, ktorý sa v auguste dal zaobstarať za 7 445 eur.

Volkswagen Sharan 2.0 TDI 150 hp 4MOTION (2015)

„V prípade karosérie kombi sa cena medzimesačne drží na podobnej úrovni, teda na hodnote 9 300 eur. Niektoré luxusnejšie modely ale výrazne zlacneli. Napríklad Mercedes E kúpite o až 4 255 eur lacnejšie. Na tomto modeli je vidieť, že zníženie ceny nemusí byť na úkor veku alebo nájazdu kilometrov na tachometri automobilu, pretože tento ponúkaný model je stále rovnako starý aj rovnako jazdený,“ upozornila Karolína Topolová. Cena poklesla aj v prípade BMW 5, a to o 20 % na 12 145 eur, alebo VW Golf, pri ktorom cena klesla o 13,6 % na 9 500 eur.