Magazín

Zákulisie výroby Škody Enyaq iV sa stalo hitom internetu, už si ho pozrelo vyše 2,5 milióna ľudí

Náhľadová fotografia videa o výrobe áut značkou Škoda, ktoré v poslednom období vzbudilo veľkú pozornosť.
Zdroj: YouTube

Polovodičová kríza vrcholí, automobilky majú čoraz väčšie problémy s napĺňaním naplánovaných kapacít. Napriek tomu, že je veľký dopyt, výroba ho pre nedostatok súčiastok z dodávateľského reťazca nie je schopná celkom uspokojiť. V takejto situácii prehráva výrobca, obchodník aj zákazník.

Čiastočne sa to týka aj automobilky Škoda. Nemusí byť náhodou, že práve v tomto období sa hitom na YouTube stalo video, ktoré je kompiláciou záberov z aktuálnej aj historickej výroby automobilov tejto mladoboleslavskej značky. Od 11. januára, kedy bolo video zverejnené na YouTube, na neho kliklo už takmer dva a pol milióna divákov, čo je na video s dĺžkou dve a štvrť hodiny skoro neuveriteľné. Samozrejme, že hneď po zverejnení toto video prevzali aj iné YouTube kanály, ktoré takisto registrujú vysokú sledovanosť tohto obsahu, takže dnes má už video viac ako dva a pol milióna divákov.

Mohlo by sa zdať, že ide o výsledok celkovej situácie v priemysle a v neuspokojenom dopyte. Akoby ľudia, potenciálni zákazníci, hľadali na internete informácie a zábery zo zákulisia výroby, keďže všade čítajú o znižovaní výrobných kapacít.

V tomto prípade to však vyzerá na celkom iný dôvod. Autor videa použil v náhľadom obrázku k videu fotografiu z výroby automobilky Škoda, na ktorej je okrem interiéru továrne zachytená aj pracovníčka. Práve jej atraktivita stojí za veľkou úspešnosťou videa, ktoré by za bežných okolností oslovovalo podstatne menej divákov.

Niektorí komentujúci tvdia, že pútanie pozornosti na video prostredníctvom príťažlivej figurantky je naplnením podstaty sexizmu. Iní zasa tvrdia, že predsa ide o fotografiu skutočnej osoby, ktorá by nemala byť považovaná za „nevhodnú na titulku“ len preto, že sa niekomu zdá príliš atraktívna. Otázkou ostáva (a odpoveď na ňu by vyriešila aj tento spor), či táto fotografia nebola upravovaná v grafickom programe, aby zaujala viac jednoduchších divákov. Napokon platí, že za reklamu zobrazenú pri YouTube videách môže autor získať peniaze bez ohľadu na motiváciu a inteligenciu diváka.

Prezradíme vám, že v samotnom videu sa už táto slečna nenachádza, napriek tomu ale video má čím zaujať. Sledovať zákulisie výroby automobilov značky Škoda je však napriek tomu pútavé. V prvých minútach máte možnosť sledovať kompletizáciu elektromobilu Škoda Enyaq iV. Je nesmierne zaujímavé vidieť na vlastné oči, aký komplikovaný proces montáže automobilu je, pritom je to stále iba časť z celkovej práce - video nezahŕňa proces výroby jednotlivých dielov.

V každom prípade vám odporúčame pozrieť si aspoň prvé minúty z videa priloženého nižšie.