Magazín

Opel ako ochranca klímy: Nielen elektromobily, ale komplexné riešenia zachránia planétu

Test Opel Corsa-e GS Line (2020) - Exteriér

Opel v súčasnosti ponúka elektrické modely Corsa e, Mokka-e, Zafira e LifeVivaro e Kombi, ako aj plug-in hybridný model Grandland X nabíjateľný z elektrickej siete, v ktorom elektromotor spolupracuje s benzínovým motorom.

Opel ako ochranca klímy
OPEL GRANDLAND X HYBRID

Elektrifikované vozidlá značky Opel pokrývajú všetky dôležité segmenty – mestské vozidlá, populárne SUV, ale aj veľkopriestorové a úžitkové vozidlá. Vďaka elektrickému a elektrifikovanému pohonu sa vozidlá značky Opel dostanú aj do centier miest a do oblastí, kam majú (alebo budú mať) automobily so spaľovacími motormi zakázaný vjazd. Do roku 2024 bude mať každý model v ponuke elektrický, alebo aspoň elektrifikovaný pohon, takže z ponuky si vyberie naozaj každý: od mestských modelov Opel Corsa-e a Opel Mokka-e s dojazdom viac ako 330 km, cez veľkopriestorové modely Opel Zafira-e Life a Opel Vivaro-e.

Opel ako ochranca klímy
OPEL ZAFIRA-E LIFE: Pohľad na koncepciu elektrického pohonu a akumulátory uložené v podlahe

Opel Zafira-e Life ponúka tichý a ekologický elektrický pohon, dodáva sa v troch veľkostiach, pričom najväčšia ponúka maximálny batožinový priestor s objemom až do 4 500 dm3. Úžitková verzia Opel Vivaro-e odvezie až 1 275 kg nákladu, čo je porovnateľné s verziou poháňanou naftovým motorom. A to aj vďaka tomu, že batérie sú zabudované do podvozku vozidla.

Opel ako ochranca klímy
OPEL VIVARO-E KOMBI je je v ponuke s tromi dĺžkami a dvomi veľkosťami akumulátora s dojazdom až 330 km (WLTP).

Nie je to len o nulových emisiách, ale aj o komforte

Elektrické a elektrifikované automobily na rozdiel od vozidiel so spaľovacími motormi nevypúšťajú počas jazdy žiadne emisie, nevydávajú nepríjemný hluk, vodiča ani posádku neobťažujú vibráciami a na ich šoférovanie nie sú potrebné žiadne nové schopnosti. Šoférujú sa rovnako ako automobily s automatickou prevodovkou.

Schopnosť získavať energiu pri brzdení (takzvaná rekuperácia) znamená, že menej opotrebúvate brzdy a navyše nemusíte vymieňať motorový olej. To znamená, že výrazne klesajú náklady na prevádzku a údržbu takýchto automobilov.

Test Opel Corsa-e GS Line (2020) - Exteriér
Elektromobil OPEL CORSA-E

Opel si uvedomuje aj širšie súvislosti

Samotné vozidlá sú však len jednou časťou komplexného pohľadu automobilky Opel na to, ako svojimi aktivitami môže prispieť k ochrane životného prostredia. Veď automobil je potrebné nielen vyrobiť, ale postarať sa o neho aj po skončení jeho životnosti. A tieto fázy poskytujú veľa priestoru na zníženie uhlíkovej stopy. Značka Opel si je tejto skutočnosti veľmi dobre vedomá a pristupuje k nej nanajvýš zodpovedne.

Všetko sa to začína energiou. Podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov používanej v závodoch značky Opel neustále rastie. V roku 2018 to bolo približne 30 percent a momentálne je automobilka na ceste k tomu, aby používala výhradne energiu z obnoviteľných zdrojov.

V najbližších rokoch oznámi aj naplnenie plánu o úplnej uhlíkovej neutralite.

Podniky automobilky Opel okrem toho podstupujú prísne posudzovanie podľa ekologických noriem, čo sa prejavuje aj na získavaní dôležitých certifikátov. Rovnako značka pristupuje k svojim subdodávateľom, od ktorých požaduje, aby čo najviac upravovali svoju výrobu v prospech ochrany klímy a životného prostredia.

Opel Mokka 1.2 TURBO 96kW GS Line (Prvá jazda 2021)
OPEL MOKKA sa vyrába v benzínovej a naftovej verzii, ale aj ako elektromobil MOKKA-E s identickým dizajnom

Bezplatná recyklácia starého auta

Opel ponúka svojim zákazníkom možnosť bezplatného odovzdania vozidla na recykláciu, pričom iba na Slovensku existuje viac ako 70 takýchto miest.

Automobilka má dlhú tradíciu používania recyklovaných materiálov a ich podiel sa neustále zvyšuje. Na použitie vo výrobe sa stanovilo a schválilo viac než 230 plastových recyklátov a naďalej vynakladá veľké úsilie na zvýšenie množstva používaných recyklovaných materiálov. Vďaka tomu sa materiál z automobilov sa opätovne použije v rámci recyklácie. V porovnaní prvotnými surovinami musia recykláty vo všetkých ohľadoch spĺňať rovnaké technické požiadavky.

V prípade, že to nezvýši cenu dielca, uprednostnia sa recyklované materiály. Nikdy pritom nedochádza k zníženiu kvality. Práve preto ich Opel používa nielen na skrytých, ale aj na viditeľných miestach.

A to je len niekoľko z množstva príkladov, ako sa značka Opel stará o to, aby svojou činnosťou nielen, že nezvyšovala svoj vplyv na životné prostredie, ale aby ho postupne aktívne znižovala.