Magazín

Dotykové displeje v autách? Bezpečnosť sme nahradili imidžom. Máme 7 urgentných požiadaviek na výrobcov

Unifikovaný ovládač infotainmentu a klimatizácie

Ako motoristický novinár každý týždeň testujem iné nové auto a za niekoľko rokov praxe mám skúsenosť s takmer všetkými značkami áut predávanými na slovenskom trhu. Jedna z vecí, ktoré sa na nových automobiloch stala v uplynulých rokoch štandardom, je dotykový displej infotainentu. V nižšej triede je síce obyčajne stále za príplatok, ale nižšia stredná trieda už dokáže ponúknuť nielen rozmerné displeje v základnej výbave, ale aj dobrú funkčnosť s prepracovanou konektivitou.

Dotykové displeje v autách nepochybne sú atraktívne na používanie a dizajnérom dávajú voľné ruky v navrhovaní interiéru, pretože rušia potrebu používania mechanických tlačidiel. Teoreticky umožňujú využiť vzniknutý priestor na odkladacie plochy, bezdrôtové nabíjačky pre mobily a podobne.

Za problém ale považujem to, keď sa z minimalizmu stáva štandard a je uplatňovaný na úkor ergonómie a bezpečnosti.

Niektoré automobilky postavili dotykový displej do pozície univerzálneho ovládacieho panela pre takmer všetko, vrátane klimatizácie, čo núti vodiča venovať viac pozornosti obrazovke. Nastaviť klimatizáciu si predtým vyžadovalo iba nahmatanie ovládača po pamäti a naslepo, teraz je vodič nútený pozrieť sa z cesty na displej.

Ani to by ale nutne nemusel byť problém, ak je dobre prepracovaná ergonómia ovládania. Napríklad značky ako Mercedes-Benz, BMW a VW veľmi dobre rozumejú tomu, že hoci je dotykové-senzorové ovládanie budúcnosťou, je potrebné zohľadňovať aj jeden z najdôležitejších ľudských zmyslov - hmat.

Test BMW 545e xDrive eDrive plug-in hybrid  (2021) Foto: Erik Stríž
Panel s ovládaním klimatizácie v Test BMW 545e xDrive eDrive plug-in hybrid (2021) kombinuje mechanické tlačidlá s dotykovým displejom, ktorého povrch vytvára reliéf kopírujúci virtuálne tlačidlá. Toto považujem za dobré riešenie.

Preto sú ich panely ovládania klimatizácia dotykové, ale majú jednotlivé tlačidlá fyzicky oddelené, vnorené alebo vyvýšené. Vďaka tomu je ich ovládanie značne jednoduhšie aj bez pozerania sa.

Lenže nové Mercedesy už aj tento koncept pozmenili a napríklad nová Trieda S a Trieda EQS majú obrovskú dotykovú obrazovku na stredovej konzole - avšak ovládanie klimatizácie na dosah vodičovych prstov bez toho, aby ovládaniu musel venovať zvýšenú pozornosť.

Test Volkswagen Tiguan 2021 Elegance 2.0 TDI 4MOT DS7, 200 k/ 147 KW, DSG7 (foto: Stríž)
Panel ovládania klimatizácie na novom Volkswagene Tiguan tiež využíva senzorové tlačidlá, ale tie dôležité sú uložené do tvarovaného povrchu, čo zjednodušuje ovládanie naslepo

Prečítajte si aj:


Okrem toho majú niektoré tlačidlá haptickú spätnú väzbu, teda vibráciami imitovanú odozvu na stlačenie, čo opäť prospieva ergonómii.

Opakom sú niektoré automobilky koncernu Stellantis alebo aj SEAT a CUPRA. Tie unifikovali ovládanie klimatizácie do plochého, relatívne malého a vysoko uloženého displeja, ktorý núti vodiča venovať zvýšenú pozornosť obrazovke:

Unifikovaný ovládač infotainmentu a klimatizácie

Je to o zvyku, samozrejme, ale tieto automobily prichádzajú s celkom novým a pritom zásadným nedostatkom - pomalým systémom.

Evidentne slabšie procesory alebo menej operačnej pamäte spôsobujú, že reakcie systému na akékoľvek podnety od vodiča sú nápadne oneskorené. Keď už vodič musí ovládať funkcie cez dotykový displej, ten by mal reagovať okamžite a s dostatočnou spätnou väzbou.

Test Citroën C4 BlueHDi 130 S&S EAT8 Shine Pack (foto: Erik Stríž, 2021)
V novom Citroene C4 je panel s klimatizáciou „poctivý“ mechanický, infotainment sa už ovláda len cez dotykový displej a dvojicu senzorových tlačidiel pod ním. Problémom systému je jeho celková pomalosť, evidentne je poddimenzovaný výkon výpočtovej jednotky.

No a spätná väzba je tu nulová, pretože riešenie od Stellantisu nepodporuje haptickú odozvu. Jedinou je zvuk, ktorý je však mierne oneskorený tiež a navyše vychádza z reproduktorov, neevokuje teda dojem stlačenia virtuálneho tlačidla.

Všetky automobilky by mali venovať podstatne viac pozornosti ergonómii ovládania svojich infotainmentov a klimatizácií. Dotykové displeje nie sú zlo, ale je ich potrebné používať správne a s dostatočnými kompenzačnými technológiami, ako je hmatová odozva a fyzické oddeľovanie senzorových tlačidiel. Samozrejme, s tým má ísť ruka v ruke ovládanie tlačidlami na volante, ktoré by takisto mali byť skôr mechanické ako senzorové.

Aké sú teda základné požiadavky na ergonómiu a bezpečnosť, ak máme niektoré funkcie ovládať cez dotykové displeje?

  1. Fyzické oddelenie jednotlivých tlačidlel (reliéf, medzery, vyvýšenie, vnorenie)
  2. Citlivosť tlačidiel až na dôraznejšie stlačenie, nie na letmý dotyk
  3. Hmatateľná odozva na úspešné použitie tlačidla (napr. vibračná), prípadne zvuková s dostatočným dôrazom a zdrojom v blízkosti tlačidla
  4. Dokonalá čitateľnosť displeja aj na priamom slnečnom svetle (tú majú výrobcovia zväčša zvládnutú)
  5. Okamžité reakcie systému na stlačenie virtuálneho/senzorového tlačidla
  6. Dostupnosť dôležitých tlačidiel na dosah ruky vodiča bez potreby jej vystierania
  7. Senzorové tlačidlá majú byť osvetlené, resp. majú mať podsvietené aspoň piktogramy označujúce ich funkciu

Sme svedkami toho, že automobilky s cieľom dosahovania moderného minimalizmu nútia vodiča venovať neprimerane veľa pozornosti ovládaniu systémov. Pokrok nezastavíme a nemá zmysel proti nemu bojovať, čo ale zmysel má, je upozorňovať automobilky na to, že nám na ergonómii a bezpečnosti záleží, že mechanické tlačidlá sú častokrát nenahraditeľné a hoci je minimalizmus moderný, prím má stále zohrávať práve praktická stránka používania.

Aktualizácia príspevku z 29.3.2021

Azubi Cars Škoda
Erik Stríž je motoristický novinár, šéfredaktor denníka Autoviny.sk a redaktor časopisu auto motor a šport. Pripravuje témy, aktuality a testy automobilov. Zvýšenú pozornosť venuje legislatíve súvisiacej s dopravou a bezpečnosti.
Zaujíma vás riešenie dopravného problému alebo pre nás máte tip na článok? Napíšte na tip@motoristickynovinar.sk