Magazín

Antigénové testovanie prebieha na takmer 250 miestach na celom Slovensku

Rada na antigénové testovanie na prítomnosť koronavírusu vyvolávajúceho ochorenie COVID-19
Rada na antigénové testovanie na prítomnosť koronavírusu vyvolávajúceho ochorenie COVID-19

Ľudia sa však bez nutnosti objednania môžu otestovať na ďalších 159 odberových miestach. Ich zoznam je dostupný na webovej stránke ministerstva zdravotníctva .

Jedno MOM môže napríklad zriadiť aj 30 výjazdových služieb. Udialo sa tak napríklad v Trenčíne. Ak vzniknú ďalšie odberové miesta na základe výzvy MZ SR, budú povinne využívať objednávkový systém.

Ďalšie odberové miesta môžu zriadiť samosprávy, ktoré informácie o prevádzke takýchto odberových miest zverejňujú prostredníctvom svojich informačných kanálov, napríklad aj na sociálnych sieťach.

Potvrdenia o výsledku testu

Z časového hľadiska nebolo podľa rezortu zdravotníctva možné všade zabezpečiť certifikáty tak ako počas novembra minulého roka. MZ SR však zdôraznilo, že pre potvrdenie o výsledku testu existuje viacero možnosti. Okrem SMS potvrdení, ktoré zasiela Národné centrum zdravotníckych informácií, sa môžu občania preukazovať potvrdeným tlačivom vydaným rezortom zdravotníctva. Občan ho dostane hneď po otestovaní, tlačivo musí byť potvrdené originálnou pečiatkou testovacieho miesta alebo obcou.

Ďalšou možnosťou je aj iné potvrdenie vytlačené v papierovej podobe, ak občan dostal výsledok testu napríklad elektronickou poštou.

Po celoplošnom skríningu bude od budúcej stredy 27. januára podmienkou cesty do práce negatívny PCR alebo antigénový test. Rovnako bude podmienka negatívneho testu platiť aj pre pobyt v prírode, nebude sa však týkať mládeže do 15 rokov a seniorov nad 65 rokov. Zákaz vychádzania platí do 7. februára.

Zdroje: TASR, MV SR, MZ SR