Magazín

5 hlavných dôvodov, prečo ľudia kupujú luxusné autá

Mercedes-Benz AMG GT53 4-dverový (2019)

Pozornosť, prestíž a zvýšenie sebavedomia

Auto je vizitka, reprezentuje svojho majiteľa, jeho životný štýl a spoločenský status. Je celkom prirodzené, že keď sa dostavíte na luxusnom aute a nie na firemnej Fabii, v očiach eventuálneho klienta, partnera, dodávateľa stúpnete na cene. Pravdepodobne robíte svoju prácu dobre, pretože vám vynáša dostatok prostriedkov na nákup tak drahého a pekného auta. Pútať pozitívnu pozornosť vyhovuje asi každému a mnoho ľudí si užíva pocit prestíže, ktoré vlastníctvo dobrého automobilu so sebou prirodzene prináša. Vedľajším efektom, taktiež celkom prirodzeným, je zvýšenie sebavedomia, ktoré je najmä pre podnikateľov tak dôležité.

Prirodzene, aj vlastníctvo neprémiového vozidla je vizitkou jeho majiteľa. Nie každému záleží na prvej triede a uspokojí sa aj s priemernými vozidlami, ktoré v posledných rokoch významne stúpli na hodnote a kvalite.

Rolls-Royce Phantom VIII (2018)
Rolls-Royce Phantom VIII (2018)

Kvalita a bezpečnosť

Alfa a omega prémiových automobilových značiek je kvalita a bezpečnosť. Nemyslíme na staré stočené BMW radu 3, ktorého každá desiata jazda je cestou do servisu. Kvalita sa týka nových modelov, o ktoré sa majitelia starajú poctivo a zodpovedne. Značky ako Rolls-Royce, Mercedes-Benz, Jaguar, BMW, Audi, Land Rover, Aston Martin, Bentley, tie všetky stavajú celý marketing a vývoj na bezpečnosti a kvalite. Tá sa týka nielen materiálového vyhotovenia motora a všetkých dielov potrebných k prevádzke vozidla, ale aj úrovne spracovania interiéru, technologickej vyspelosti a podobne.

BMW 740Le xDrive iPerformance (2017)
BMW 740Le xDrive iPerformance (2017)

Nevyhnutnosť pre očakávania okolia

Určite sa nájde množstvo špičkových podnikateľov, riaditeľov, manažérov a vysoko postavených osobností, ktorým drahé autá veľa nehovoria. Mnohým stačí tá firemná Audi A5 a vedia o nej iba to, aké palivo tankujú do nádrže. Vzhľadom k ich pozícii v spoločenskej hierarchii však zamestnanci, verejnosť a okolie očakávajú, že ich príjmom a úspechom bude zodpovedať aj automobil. Sú výnimky, samozrejme, ale keď to už okolie nepriamo i priamo vyžaduje, potom odmietať, ale predsa si kúpiť ten bavorák či Mercedes je celkom prijateľná forma mučeníctva.

Ideálne je, keď sa v rozhodnutí o kúpe dobrého auta podieľajú ako očakávania jeho okolia, tak aj záujem jeho nového majiteľa.

Mercedes-AMG GT S roadster (2019)

Zážitok z jazdy

Drahé a luxusné autá majú vždy spoločné výkonné motory a špičkové jazdné vlastnosti. Áno, jazda v Bentley Bentayga je výrazne odlišná od tej na Jaguari F-Type R, ale majú spoločný vysoký výkon motora, rýchle odozvy, dobre fungujúce asistenčné systémy a potešenie, ktoré v Dacii nebudete cítiť asi nikdy. Keď už človek nahromadí dostatok prostriedkov na to, aby si kúpil to Maserati, robí to najmä preto, aby si užíval každú chvíľu za volantom, nie pre úspory na palive či jednoduché parkovanie v meste.

Jaguar XJR575 (2018) (foto: Jaguar)
Jaguar XJR575 (2018) (foto: Jaguar)
Zdroj: Oficiálne fotografie

Plnenie snov

Áno, vždy sa na internete nájdu diskutujúci, ktorí tvrdia, že oni rozhodne nemajú záujem o žiadne BMW, Audi, Rolls-Royce či Bentley. Klamú. Každý z nás chce mať krásne, bezpečné, komfortné a silné auto. A aj keď všetky ostatné dôvody na kúpu konkrétneho auta možno znevážiť či bagatelizovať, na to, že si niekto plní svoje sny, nemôžeme reagovať kritikou. Nemáme na to právo, pretože sny má každý z nás a sú rôzne. Keď niekto roky túžil po McLarene alebo Ferrari a nakoniec si ich kúpi, je to nepochybne správne rozhodnutie.