Magazín

Ako zvládnuť akvaplaning? Toto vás v autoškole nenaučia!

Akvaplaning, voda, jazda, šmyk

Akvaplaning nastáva, keď už pneumatiky nezvládajú spod seba vytláčať vodu a strácajú tak kontakt s vozovkou – plávajú na vode ako vodné lyže. Pneumatika má kapacitu odviesť len určité množstvo vody za určitý čas, čo znamená, že riziko akvaplaningu je úmerné množstvu vody na ceste a zároveň vašej rýchlosti.

Pri akvaplaningu reálne strácate akúkoľvek kontrolu nad vozidlom. Volant je zrazu takmer bez odporu, auto pláva a nereaguje na nijaké pokyny. Jediné, čo vám môžeme poradiť je držať volant pevne a rovno, dajte nohu z plynu a modlite sa, aby pneumatiky znova získali kontakt s podkladom pred tým, než niečo alebo niekoho trafíte. Ak je to možné, nebrzdite, pretože ak náhodou získa kontakt s vozovkou len jedna pneumatika, ihneď dostanete hodiny. Z rovnakého dôvodu sa rozhodne nepokúšajte zatočiť.

TEST Audi Q7 60 TFSIe Quattro

Ako ste sa asi dovtípili, lepšie než riešiť akvaplaning, je vôbec ho nedostať. Dbajte teda na dostatočnú hĺbku dezénu vašich pneumatík a znížte adekvátne rýchlosť jazdy. Vyhýbajte sa vyjazdeným koľajám s nahromadenou vodou a myslite na to, že široké pneumatiky a ľahké auto zvyšujú riziko akvaplaningu. Samozrejme, nie všetko sa dá predvídať a keď dôjde k najhoršiemu, robte to, čo sme napísali vyššie. Ak si ho chcete vyskúšať v bezpečnom prostredí, odporúčame vám navštíviť školu šmyku napríklad na Slovakia Ringu.