Magazín

S akou značkou áut sú ľudia najspokojnejší? Prieskum opäť ukázal, že prvé miesta sa nemenia

S akou značkou áut sú ľudia najspokojnejší? Prieskum opäť ukázal, že na prvé miesta sa nemenia

Obyčajne si chceme obhájiť vlastníctvo auta tým, že je spoľahlivé a sme s ním spokojní. Lenže po správne položených otázkach neraz zistíme, že to s tým naším preferovaným vozidlom vôbec nie je ružové. A práve to úloha poctivo vypracovných prieskumov spokojnosti. Otázky kladené respondentom majú byť relevantné, netendenčné, jednoznačne zodpovedateľné a odpovede ľahko vyhodnotiteľné.

Preto sa v prieskumoch objavujú otázky typu: „Mali ste v uplynulých 12 mesiacoch akýkoľvek technický problém s vaším vozidlom?“ Pravdaže, väčšina z nás nejaký ten technický problém mala, či už sa jednalo o vypálenú žiarovku alebo pokazenú kľučku dverí. Do spoľahlivosti áut sa totiž počíta všetko.

Na druhej strane je tu subjektívna spokojnosť. Tá záleží na mnohých faktoroch a pokiaľ mal jeden respondent predchádzajúce skúsenosti s iba veľmi poruchovými autami, tak bude s tým priemerne poruchovým veľmi spokojný. Iný človek by však na rovnaké vozidlo mal presne opačný názor. Tento typ posudzovania je preto dôležitý tiež, ale nie vždy žiadúci. Ak chceme objektívne a korektné výsledky prieskumov, musíme sa zamerať na fakty.

Jeden z prieskumov, ktoré patria medzi najkomplexnejšie a teda aj najvieryhodnejšie, Honest John Satisfaction Index. Z tohto prieskumu vyšlo, že najspokojnejší sú majitelia Lexusov, značka zvíťazila v kategórii Best Car Brand. Nie je to pre nás prekvapenie, pretože japonský prémiový výrobca patriaci pod koncern Toyota dostáva podobné ocenenia pomerne často.


Nižšie pripájame oficiálny text od Lexusu a Toyoty:

Lexus sa umiestnil na prvom mieste v rebríčku Best Car Brand, a preto získal podľa respondentov Honest John Satisfaction Index titul najlepšej značky automobilov. Prieskumu spokojnosti sa zúčastnilo viac ako 10-tisíc majiteľov áut. Účastníci hodnotili spoľahlivosť vozidla, komfort jazdy, spotrebu paliva, kvalitu výroby a bezpečnosť vozidla. Lexus zvíťazil s vysokým náskokom – priemerná úroveň spokojnosti zákazníkov (index spokojnosti) je v prípade japonskej značky 89,5%. Lexus získal najvyššie hodnotenia v oblastiach týkajúcich sa kvality, spoľahlivosti a pohodlia vozidla. Organizátori britského prieskumu zdôrazňujú, že výrobca získal vysoké hodnotenia aj za užívateľskú nenáročnosť a výkon automobilov.

Ocenenie pre Lexus NX

S akou značkou áut sú ľudia najspokojnejší? Prieskum opäť ukázal, že na prvé miesta sa nemenia

Bezporuchovosť áut značky Lexus potvrdilo aj ďalšie prvé miesto - v rebríčku spoľahlivosti, kde japonská značka získala skóre 9,69 z 10. V hlasovaní Honest John Satisfaction Index hodnotili tiež jednotlivé modely. Tu získal ocenenie Lexus NX. SUV japonskej značky bolo vyhodnotené ako najpohodlnejšie auto a umiestnilo sa v celkovom hodnotení 10 najlepších modelov s indexom spokojnosti 91,8%.

Titul najlepšieho výrobcu získala značka aj v prieskume Express 2020 Driver Power Survey. Modely RX, IS a CT vyhrali vo svojich kategóriách.

Úspešná Toyota

S akou značkou áut sú ľudia najspokojnejší? Prieskum opäť ukázal, že na prvé miesta sa nemenia

V prieskume Honest John Satisfaction Index 2020 zaznamenala dobré výsledky aj sesterská Toyota. Modely Prius a Yaris získali prvé a druhé miesto v rebríčku 10 najspoľahlivejších automobilov. Toyota Prius sa umiestnila aj medzi najlepšími modelmi a crossover C-HR zasa v rebríčku 10 najkomfortnejších automobilov.

Prečítajte si aj:


Test Lexus RX 450h: Majster ticha a pokoja s tromi motormi

ERIK STRÍŽ