Magazín

Toyota oživuje spomienky - GT86 vo verzii Black Limited

Duch legendárneho Hachiroku

Verzia Black Limited bola posledným variantom modelu AE86 Sprinter Trueno. Výrobu športovej Corolly ukončili v nasledujúcom roku. Duch modelu však prežil. Toyota s pohonom zadných kolies prispela k vzniku celkom novej a veľmi atraktívnej disciplíny motoršportov - driftingu. Miesto v popkultúre jej zasa zabezpečila japonská manga Initial D. Ideovým dedičom slávneho Hachiroku (čo v japončine znamená osem-šesť) je Toyota GT86.

V špeciálnej verzii Black Limited ešte viac nadväzuje na legendárny AE86.

Čierna a zlatohnedá

Po originálnom Hachiroku v špeciálnej verzii zdedila nová Toyota GT86 Black Limited predovšetkým farby. Automobil dostal čierny lak Crystal Black Silica, s ktorým kontrastujú ľahké hliníkové disky zlatohnedej farby. Za nimi sú ukryté červené brzdové strmene. Karoséria môže mať na požiadavku aj jemné zlatohnedé pruhy.

V interiéri nájdeme špeciálne logo s nápisom Black Limited vyšité zlatohnedou niťou na prístrojovej doske oproti spolujazdcovi. Pozornosť priťahujú tiež prvky zhotovené z materiálu Grand Luxe, ktorý pripomína zamat. Sedadlá sú potiahnuté prírodnou kožou a Alcantarou. Predné sedadlá sú dodatočne vybavené vyhrievaním.

Športové auto

Toyota AE86 sa preslávila ako vozidlo s vynikajúcim ovládaním. GT86 pokračuje v tejto tradícii a pri verzii Black Limited inžinieri Toyoty venovali osobitnú pozornosť jej stabilite v zákrutách. Preto dostala tlmiče Sachs a brzdy Brembo s ventilovanými kotúčmi a 4-piestovými strmeňmi vpredu a 2- piestovými vzadu. Športový charakter vozidla navyše zdôrazňujú kryty podvozku, ktoré zlepšujú prúdenie vzduchu pod autom, spojler kufra a hmlové svetlá v štýle pretekárskych automobilov, dobre známe z tohto modelu.

V symbolickom počte

Originálneho AR86 Sprinter Trueno GT Apex Black Limited vyrobili iba 400 exemplárov. Nová Toyota GT86 Black Limited bude ešte viac limitovaná.

Auto vyrobi v symbolickom počte - sotva 86 kusov. Polovica z nich dostane šesťstupňovú manuálnu prevodovku, ostatné budú vybavené automatickou prevodovkou. Cena vozidla bola stanovená na 3 518 600 jenov (asi 29 540 €) za verziu s manuálnou prevodovkou a 3 586 000 jenov (asi 30 100 €) za auto s automatickou prevodovkou. GT86 Black Limited bude k dispozícii výlučne na japonskom trhu.