Magazín

Sú celoročné pneumatiky bezpečné? A prečo by ste ich mali vymeniť za sezónne?

Sú celoročné pneumatiky bezpečné? A prečo by ste ich mali vymeniť za sezónne?

Obľuba celoročných pneumatík celosvetovo rastie. Tento trend sa prejavuje aj u slovenských vodičov. Podiel tých, ktorí celoročné plášte využívajú, je stále v rádoch jednotiek percent, ale na cestách už nie sú výnimkou. Je to dané aj tým, že technológia ide neustále dopredu a výrobcovia zapracovali na ich konštrukcii, dezéne aj zmesiach a eliminovali nedostatky starších modelov celoročných pneumatík. Pneumatiky, ktoré je možné plnohodnotne používať po celý kalendárny rok, ponúkajú mnoho výhod, ale majú aj svoje limity.

Celosezónne sú voľbou motoristov, ktorí najazdia okolo päťtisíc kilometrov ročne, nepohybujú sa v horských oblastiach alebo majú viac ako jeden automobil.

Hoci sú celoročné pneumatiky kompromisom medzi letným a zimným obutím, spĺňajú všetky legislatívne požiadavky na prevádzku v každom ročnom období. Napríklad všetky celoročné pneumatiky koncernu Continental nesú označenie M + S a symbol snehovej vločky – tzv. 3PMSF. To znamená, že môžu byť používané aj v zimnom období, ak sa na cestách vyskytuje súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, prípadne možno vzhľadom k poveternostným podmienkam predpokladať, že takáto situácia nastane. Počas zimy však platí, že musí mať hĺbku dezénu minimálne 3 milimetre.

Sú celoročné pneumatiky bezpečné? A prečo by ste ich mali vymeniť za sezónne?

Výhody

Medzi hlavné výhody celosezónnych pneumatík bezpochyby patrí finančná i časová úspora. Vďaka pneumatikám, ktoré sa dajú využívať v lete aj v zime, nie je potrebné investovať do viac sád. Vodič nemusí kupovať druhú sadu ráfikov a senzorov TPMS. Navyše, vodič ušetrí aj náklady na prezúvanie.

Odpadávajú tiež problémy s uskladnením práve nepoužívanej sady.

Za výhodu možno považovať aj to, že u vodičov s nízkym nájazdom nedochádza k veľkému starnutiu pneumatík. Za nevýhodu naopak nutnosť dodržania minimálnej hĺbky dezénu 3 mm v zimnom období. U všetkých typov obutia vozidla však platí, že by motoristi mali pravidelne kontrolovať jedenkrát za mesiac tlak v pneumatikách a tiež geometriu vozidla v odborných servisoch.

Nevýhody

Aj keď súčasné "univerzálky" poskytujú dobré jazdné vlastnosti na rôznych povrchoch, je nutné počítať s tým, že majú svoje limity.

Oproti výhradne letným či zimným plášťom nedosahujú v podmienkach typických pre jednotlivé obdobia takých výkonov. To znamená, že letné pneumatiky ponúknu v letnom období lepšie vlastnosti a bezpečnosť ako pneumatiky uziverzálne, kým v zimnom období možno očakávať, že kvalitné zimné obutie bude mať lepšie vlastnosti. Z hľadiska bezpečnosti a jazdných vlastností sú teda vhodnejšie dve sady plášťov na zimnú a letnú sezónu. To platí najmä u vodičov, ktorí sú veľa na cestách a nemôžu zvoliť alternatívnu prepravu v prípade náhleho zhoršenia podmienok na vozovke ako v letnom, tak i zimnom období - obvykle vodiči služobných vozidiel.

Sú celoročné pneumatiky bezpečné? A prečo by ste ich mali vymeniť za sezónne?

Dá sa spoľahnúť na renomované značky?

"V posledných rokoch zaznamenávame nárast obľúbenosti celoročných pneumatík u slovenských vodičov, ktoré majú lepšie jazdné vlastnosti a sú bezpečnejšie ako tomu bolo v minulosti. Tieto plášte sú výhodné pre motoristov, ktorí jazdia menej a na kratšie vzdialenosti v priebehu celého roka. Ich nespornou výhodou je časová i finančná úspora, avšak vodič nesmie zabúdať, že ide o kompromisné riešenie, ktoré kombinuje letné a zimné plášte a má svoje obmedzenia," uvádza Magda Nagy, riaditeľka Divízie marketing spoločnosti Barum Continental s.r.o.

"Pri voľbe celoročných pneumatík by som motoristom odporučil sa poobzerať po renomovaných značkách s lepšími výsledkami v testoch. Vodičom jazdiacim na lacnejších značkách letných a zimných pneumatík by som odporučil voľbu celoročných pneumatík z prémiového segmentu, ktoré majú síce drahšie zmesi, ale tiet budú fungovať minimálne na úrovni lacnejších zmesí letných a zimných pneumatík. Pri takejto voľbe budú s celoročnými pneumatikami určite spokojní," uvádza Aleš Langer, vedúci Technického zákazníckeho servisu v značke Barum.

Pri výbere celoročných plášťov by šoféri mali postupovať rovnako ako v prípade letných či zimných pneumatík. Oplatí sa spoliehať na renomované značky, ktorých produkty majú dobré hodnotenie aj v nezávislých testoch. Príkladom môžu byť pneumatiky AllSeasonContact od spoločnosti Continental, ktoré zvíťazili v teste All Season Tire Test 2019 nemeckého ACE (Auto Club Europa) spoločne s GTÜ (Gesellschaft für Technische Überwachung) a rakúskeho Partner Club ARBÖ (Auto, Motor und Radfahrerbund Österreichs).