Magazín

10 najčudnejších názvov modelov áut

Ak by ste mali pomenovať nejaký model automobilu, podľa čoho by ste sa rozhodovali? Podľa emócie, ktorú vo vás vyvoláva, účelu, na ktorý je určený alebo modelovej rady, ktorá sa už v minulosti osvedčila? Niektoré automobilky si s tým hlavu nelámu a riadia sa pravdepodobne podľa aktuálnej nálady a nápaditosti. Tak asi vznikli aj názvy nasledujúcich modelov. A súvisí to zrejme aj s ich podivným vzhľadom.

Volkswagen Thing

Volkswagen Thing (orange)

V čase, kedy bol vyrobený a pomenovaný tento model, prebiehala svetová vojna, čo jediné môže ospravedlniť tento neinšipratívny a nevýpovedný názov modelu. Kreatívec Volkswagenu mal zrejme na starosti dôležitejšie veci, a tak ho pomenoval jednoducho “vec”.

Toyota Deliboy

Toyota Deliboy 001

Názov Deliboy v nás evokuje skôr názov potravinového reťazca alebo nejakej sladkej maškrty ako model auta. Aj svojim vzhľadom pripomína auto určené na zásobovanie a spolu s jeho názvom na karosérii je to vlastne celkom dobrý marketingový ťah. Veľký úspech však tento model v 80. a 90. rokoch nezaznamenal.

Isuzu P’Up

Isuzu P'up -- 11-20-2011.jpg
By IFCAR - Own work, Public Domain, Link

Názov P’Up je jednoduchou skratkou pre pick-up, avšak evokuje skôr slovo puppy, čiže šteniatko. Pre psíčkarov teda vcelku milý názov, avšak pre statného chlapa prenášajúceho náklad je to dosť nevhodné.

Mazda Bongo Friendee

Mazda Bongo Friendee 005

Predstavte si kreatívne stretnutie marketérov, ktorého cieľom je priniesť čo najviac zaujímavých nápadov. Stretnutie sa však pretiahne do dlhých nočných hodín, kedy sú už všetci tak unavení, že chcú ísť za každú cenu do postele, a tak si vyžrebujú zo svojich nápadov dve náhodné slová a názov modelu je na svete.

AMC Gremlin

1971 AMC Gremlin X

Tento model bol svojho času zaradený medzi 50 najhorších áut. Gremlin v preklade znamená zlomyselný škriatok, ktorý je zodpovedný za nevysvetliteľné mechanické problémy alebo chyby. Že by sa tým snažil výrobca niečo naznačiť?

Great Wall Wingle

GreatWall Wingle 2008.jpg
By Swoolverton at English Wikipedia, CC BY 3.0, Link

V tomto prípade ide o majestátny pick-up, ktorému sa názov Great Wall celkom hodí. Nechápeme však, načo k tomu treba dodávať ešte aj Wingle, čo pripomína skôr meno pre roztomilú rozprávkovú postavičku.

Mitsubishi Lettuce

Mitsubishi Minica Ami 55 XL.jpg
By Ypy31 - Own work, CC0, Link

Jediným neúspechom tohto vegánskeho auta je, že bolo uvedené príliš skoro. Dnes na trhu chýba práve model, ktorý by oslovil vegánov vyznávajúcich iné hodnoty ako konzumná spoločnosť. Zároveň si myslíme, že by tvorcovia tohto názvu mali pokračovať, aby oslovili aj ďalšie segmenty, napríklad modelmi Steak, Cacao alebo Beer.

Mitsubishi Mini Active Urban Sandal

Dobová reklamná fotografia Mitsubishi Mini Active Urban Sandal
Dobová reklamná fotografia Mitsubishi Mini Active Urban Sandal

V Mitsubishi musela byť veľmi dobrá atmosféra, keď vznikali takéto názvy modelov. Mini Active Urban Sandal, skrátene MAUS je rozhodne malým aktívnym autíčkom pripomínajúcim sandálu do mesta. Ale aj myš je celkom príznačným názvom.

Isuzu Mysterious Utility Wizard

2001-2003 Isuzu Rodeo.jpg
By IFCAR - Own work, Public Domain, Link

Škoda, že sa ambasádorom tohto modelu nestal Harry Potter, čo by výrazne podporilo hlavnú myšlienku tohto názvu a predaj by stúpol o minimálne 100%. V každom prípade mať na aute veľký nápis Wizard si vyžaduje špeciálny typ majiteľa.

Honda Life Dunk

5th Honda Life Diva.jpg
By Kuha455405 - Own work, CC BY-SA 3.0, Link

Ten, ktorý pomenoval tento model prežíval pravdepodobne ťažké životné obdobie, preto ho pomenoval namočený v živote. V každom prípade to mohlo dopadnúť aj horšie ako napríklad “Die Alone”. Svoju cieľovú skupinu si však určite našlo.