Magazín

Polícia má nový spôsob, ako od vodičov vyberať peniaze! Za hlučné auto dostanete pokutu.

Alfa Romeo Giulia

Hneď na úvod môžeme slovenských vodičov ubezpečiť, že nový systém zatiaľ testujú len vo Francúzsku. Parížska polícia sa totiž rozhodla bojovať s hlučnými autami a motorkami, ktoré rušia obyvateľov mestských častí. A preto v niekoľkých častiach mesta začali so skúšobnou prevádzkou radarov, ktoré zaznamenávajú hluk vozidiel.

Systém používa sériu mikrofónov zachytávajúcich zvuk okoloidúcich vozidiel a vďaka schopnosti triangulácie a podpory kamerového systému dokáže systém presne graficky určiť, o aké vozidlo išlo. Vodičovi následne polícia pošle domov mastnú pokutu za prekročenie povolenej hlukovej normy.

Ako však určiť normálnu úroveň hluku? Systém má počas dňa monitorovať ruch v danej oblasti a na základe zosnímaných údajov vytvorí graf hlučnosti ulice v decibeloch. Ak sa v danom mieste nachádza napríklad rušný bar, tak ho systémy budú započítavať do grafu, ktorý v konkrétnom čase navýši toleranciu hluku v oblasti. Rovnaké auto tak na rušnej ulici nemusí dostať pokutu, no môže byť o niekoľko minút neskôr namerané pri prejazde cez pokojné predmestie, kde je tolerancia hluku nižšia.

„Hluk je prekliatím moderného života a veľkým zdravotným problémom. Ubližuje ľuďom podobne, ako pasívne fajčenie," opisuje situáciu presvedčený starosta štvrti Val-de-Marne, Didier Gonzales, ktorý je tiež riaditeľom neziskovej organizácie pre znižovanie hluku Bruitparif.

Práve jeho organizácia pritom stojí za novou technológiou umožňujúcou snímať hluk na ulici a s najväčšou pravdepodobnosťou bude svoje prístroje dodávať aj policajnému zboru.

Ako sa na nový radar pozeráte vy? Chceli by ste niečo podobné aj vo vašej štvrti alebo považujete novinku len za ďalší spôsob, ako znepríjemniť život majiteľom spaľovacích aut?

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!