Magazín

Tieto airbagy vás pri nehode neochránia! Ľudia si za ne zbytočne priplácajú.

Americký inštitút zaoberajúci sa bezpečnosťou na cestách (IIHS) prišiel so zaujímavým zistením, ktorý sa týka účinku airbagov v moderných automobiloch. Podľa organizácie nemajú kolenné airbagy vo vozidlách vplyv bezpečnosť v prípade dopravnej nehody.

V rámci štúdia efektívnosti kolenných airbagov zhromaždil inštitút viac ako 400 správ o nehode zo 14 štátov v USA, pričom porovnávali riziko zranenia medzi vozidlami s kolennými airbagmi a bez nich. Nechýbala ani analýza vlastných nárazových testov, ktoré v IIHS pravidelne vykonávajú. Aký je záver? Kolenné airbagy majú minimálny vplyv na zvýšenie bezpečnosti pri nehode.

Ak by sme to mali vyjadriť v percentách, tak prítomnosť kolenného airbagu znižuje riziko zranenia dolných končatín zo 7,9 % na 7,4 %. Podľa organizácie ide o zanedbateľnú hodnotu, ktorá významným spôsobom neovplyvňuje výsledok nárazového testu.

Mnohé automobilky pritom kolenné airbagy dodávajú len za príplatok, ktorý môže zvýšiť konečnú cenu vozidla až o niekoľko stoviek eur.

--KONIEC ČLÁNKU--

VIDEO: Porovnali sme BMW X7 M50d s Daciou Lodgy!

Peter Orosz
Automobilový priemysel čelí najťažšej skúške od samotného vzniku. Vysporiadať sa musí nielen s novými technológiami, reguláciou či elektrickou revolúciou, ale aj s čoraz častejším prehodnocovaním významu a dôležitosti automobilov v našich životoch. Ako to celé nakoniec dopadne, zatiaľ nie je známe. Transformácia sa však ešte len začína a budem veľmi rád, keď sa na túto cestu vyberiete spolu so mnou. Držte si klobúky!